Цікаві досліди в туманах Кам’янського

Цікаві досліди в туманах Кам’янського

«Що це у вас за туман?» – с подивом вдивлявся столичний гість в сиву куряву над вечірнім Кам’янським. «То ти давно дома не був», – відповів сивий дядько за кермом.

Автор: Валентин Фіголь

Останніми днями в соцмережах міста власники приладів, які міряють вміст пилу в атмосфері, стали публікувати ці дані на своїх сторінках та в групах. Завдяки цій інформації мешканці кам’янського могли побачити, що за даними такого прилада в перші дні вересня запилення в районі «горплощадки» (вул. Воробйова…) перевищувало гранично-допустимі концентрації приблизно в 4 рази. Приблизно такі ж дані отримані від приладів, що встановлені в районі майдану Героїв та вулиці Спортивної.

Активісти, що намагаються створити систему громадського екомоніторингу,  кажуть, що в місті вже діє 8 постів нагляду за вмістом пилу в атмосфері. Скоро буде обладнано ще один на Соцмісті.

точки екомоніторингу

Прилади, якими користуються учасники стихійного на разі екомоніторингу, не можна використати в судовому процесі проти забруднювача. Вони не мають відповідної державної сертифікації. Більше того, ці прилади не можуть визначити, яке саме підприємство спричинило забруднення.

Тим не менш, активісти переконані: як би не було з точністю «громадських» пиловимірювачів, вони – ще один дослід в серії, а серія дослідів – вже підстава для версії.

Автор публікації теж проводив власні досліди 1, 2 та 3 вересня. Приблизно в той же час, коли прилади громадських активістів показували значні перевищення концентрації мілкого пилу (2,5-10 мікрон).  Візуально 2 та 3 вересня вдалось зафіксувати руді хмари куряви над будівлею конвертерного цеху ДМК. Вітер відносив хмари на місто.

В куряві з металургійних підприємств, як нагадують автори підручника «Основи екології та охорони навколишнього середовища» для студентів ДДТУ, якраз чимало мілкого пилу. А в цьому пилу, окрім всього іншого – важкі метали, для яких взагалі не існує поняття «гранично допустима концентрація», бо вони накопичуються в організмі.

Розбудити в людей інтерес до того, яке місце вони займають в світі – це одна з основних задач екологічної освіти, як пишуть автори проектів стратегії збалансованого розвитку України. Пишуть ще з 90-х…