Про вартість чистого неба над звалищем у Кам’янському розповів депутат міськради, «директор звалища»

Про вартість чистого неба над звалищем у Кам’янському розповів депутат міськради, «директор звалища»

Щоб звалище перестало диміти, треба не менше 2,5 мільйонів гривень та півмісяця цілодобової роботи 10 КАМАЗів.

Автор: Валентин Фіголь

Про це розповів у відеозверненні https://www.facebook.com/artur.krut Артур Круть, директор КП «Комунальник» – підприємства, яке «ховає» сміття в Кам’янському на міському звалищі на захід від Південного коксохімічного заводу.

Міське звалище курить так, що скаржаться мешканці Соцміста та проспекту Ювілейного.

Щоб диміти перестало, територію звалища треба засипати грунтом, шаром до третини метра завтовшки.

Територія звалища – 87 тисяч квадратних метрів. Щоб засипати 3 квадратних метри звалища, треба 1 кубометр глини.

На перевезення такої кількості глини потрібно, щоб 10 КАМАЗів цілодобово возили її протягом 2 тижнів.

Одна ходка вантажівки коштує 500 гривень. Загалом на перевезення всієї необхідної глини потрібно буде витратити 1,8 мільйон гривень.

Завантажувач бере за роботу 25 гривень за кубометр глини. Аби завантажити весь об’єм в КАМАЗи, треба ще 700 тисяч гривень.

За ці гроші А. Круть зголосився «закрити проблему» диму над звалищем.

Наостанок депутат міської ради А. Круть повідомив, що буде звертатись до влади і «точно до міської ради» (завтра, 4 жовтня, відбудеться чергова сесія міськради Кам’янського).

Депутат запропонував «активістам, небайдужим» землякам: «Сядьте на наше місце, порахуйте економіку – і зробіть! Або не треба нам давати безглуздих порад!..»

Звалище, яке пан директор прийняв у попередників – проблема ще з 60-х років минулого століття. Воно виникло, як нагадав директор «Комунальника», тому що радянське керівництво міста вирішило сипати сміття у зручний яр понад болотом на півдні Вітрової балки. Так і сиплемо вже півстоліття.

В багатометровій товщі сміття відбуваються хімічні процеси з виділенням газів, які горять. Горить прямо всередині сміттєвих гір. Дим просочується назовні і курить понад звалищем…

Звалище також горить зверху. З різних причин: колись казали, що то палять волоцюги, які потім на згарищах збирають металобрухт. Різні «директори звалища» називали в свій час різні причини: наприклад, підпали вчиняли буцімто робітники сусідніх підприємств через конфлікти з охороною звалища.

Заливати звалище водою безглуздо: вологий грунт – сприятливе середовище для мікроорганізмів, які їдять сміття і виділяють горючі гази.

В засипанні звалища грунтом є один нюанс. Мікроби-сміттєжери не потребують кисню, тому виділятимуть горючі гази навіть під шаром глини, і процеси перетворення старого сміття на горючий газ, теоретично, не припиниться після тотального засипання. Так пише наукова література про анаеробні мікроорганізми. (В.А. Ісідоров, «Екологічна хімія», підручник для вищих навчальних закладів). А газ шукатиме виходу назовні…

Сьогодні, за словами директора «Комунальника», територія звалища засипається в місцях горіння будівельним сміттям, яке привозять на звалище.

Альтернативи у мешканців Кам’янського нема. Іншого звалища нема і не буде найближчим часом.

Полігон для побутових відходів недобудований – нема відділення переробки, бо на нього нема коштів.