Позбуватись комплексу меншовартості вчились психологи в Кам’янському

Тренінг «Травми поколінь» відбувся сьогодні в молодіжному хабі, розташованому в будівлі колишнього кінотеатру ім.. Шевченко.

Автор: Валентин Фіголь

Психічні травми, отримані нашими предками, можуть заважати нам жити. Так само наші травми можуть зіпсувати життя нащадкам. Про це говорили сьогодні учасники тренінгу, організованого ГО «Карітас».

На тренінг прийшли психологи, бібліотекарі, журналісти та пенсіонери. Говорили про те, як конфлікти впливають на людське життя.

Найчастіше люди сваряться заради самого процесу, а не з метою знайти якесь рішення – з цією тезою погодились всі. Сваряться заради психологічної розрядки, щоб звалити на когось відповідальність за ситуацію, примусити прийняти твою точку зору, за компанію, тощо… Тобто, конфлікт – не завжди пошук рішення проблеми.

Конфлікти травмують людей. Ці травми, розповіла психолог пані Оксана, передаються з покоління в покоління, і нащадки виростають травмованими. Травмована людина страждає від невпевненості, втрати почуття гідності, боїться мати та захищати власну думку.

Те саме й з цілими націями, провела аналогію тренер. Нагадала про те, як в 1989 році в Югославії переховали останки сербського князя, обезглавленого боснійцями в 1989 році. І за кілька років між сербами й боснійцями почалась різанина – голови летіли геть, як в старі часи!

В українців, як говорили учасники тренінгу, чимало таких травм з минулого. То татари, то поляки, то московіти – завжди українців хтось травмував! От і виросли з комплексом меншовартості.

Родинних травм треба позбуватись, зазначила пані Оксана. В першу чергу, треба перестати відчувати себе жертвою. Бо жертва завжди шукає собі агресора і рятівника. Причому в трикутнику «жертва-агресор-рятівник» ролі можуть з часом мінятись, але всі учасники процесу не живуть, а воюють. Людина може хотіти страждати, хотіти воювати, нагадали одне одному психологи.

Отже, резюмували учасники тренінгу, щоб перестати воювати – треба перестати хотіти воювати.

Учасники тренінгу виконували також практичні вправи, тренуючись переставати бути жертвами.