Про небезпеки в інтернеті розповідали підліткам тренери Школи виживання в Кам’янському

Про небезпеки в інтернеті розповідали підліткам тренери Школи виживання в Кам’янському

Небезпекам, які чигають на користувачів «всесвітнього павутиння», було присвячене чергове засідання громадського проекту Школа виживання в приміщенні юнацького відділу центральної бібліотеки міста.

Автор: Валентин Фіголь

Сучасні діти важко уявляють собі життя без інтернету. Семикласники, які відвідали Школу 26 листопада, всі мають при собі телефони з доступом до «всесвітнього павутиння», мають акаунти в усіх відомих соціальних мережах. Вони не «сидять в мережі» тільки тоді, як зайняті чимось іншим, зізнались діти – наприклад, допомагають батькові в гаражі…

Перша небезпека, про яку нагадали дітям тренери Школи Володимир Бойко та Валентин Фіголь – ризик зіпсувати собі зір. Якщо довго дивитись в екран, то око весь час перебуває в однаковому напруженні. Це як, наприклад, довго тримати кулак міцно стисненим – втомлює, а будь яке перенапруження шкідливе для такого ніжного органу, як око.

Найнебезпечніше у спілкуванні через інтернет – анонімність. Ти ніколи не можеш бути певен, що спілкуєшся саме з тою особою, за яку себе видає співрозмовник. Читачі не знають дописувачів, коментатори – одне одного. Цим залюбки користуються шахраї та маніпулятори.

Певну загрозу становить видима доступність будь якої інформації. Нібито мережа знає все, але спробуй перевір достовірність тієї інформації!.. Так багато всього вихлюпується з монітору, що важко розібратись в цьому потоці, де істина, а де – маніпуляція чи некомпетентність.

Ще одна небезпека – надмірна відкритість приватного життя в соціальних мережах. Діти повідомляють весь світ про себе, своїх батьків, розпорядок життя родини, статки, автомобілі… Цією інформацією можуть скористатись шахраї, щоб потім здивована жертва казала: «Звідки вони все це дізнались про мене?» Якщо всім повідомити про від’їзд родини на курорт, то і квартирні злодії дізнаються про те, що помешкання кілька днів буде без нагляду… І хтозна, як люди можуть скористатись приватними фото, викладеними в соцмережі…

Безперечна небезпека мереж – створення штучного інформаційного середовища, в якому людина перебуває, втрачаючи контакти з реальним навколишнім світом.

Тренери розповіли про деякі схеми шахрайств у мережі, жертвами яких можуть стати діти. Виявилось, що декому із 12-13-річних слухачів вже доводилось купувати через інтернет і отримувати не те, за що заплатили батьки, або неналежної якості.

Дітям також нагадали про спільноти в мережі, в які користувачів заманюють, щоб маніпулювати їхньою свідомістю – «групи смерті», наприклад. Тренери навели приклади і розкрили приблизну схему вербовки в такі спільноти.

Слухачі виявились вельми зацікавленими, задавали багато питань: наприклад, про різні «лотереї» в мережі, звідки знають їх номери автори всяких рекламних смс-повідомлень тощо.

Учні Школи погодились у підсумку, що інтернет – це ще не весь світ, і в житті поза мережею існує чимало цікавого.