Уряд хоче скасувати індексацію зарплат, трудові книжки та працевлаштування за паспортами

Уряд хоче скасувати індексацію зарплат, трудові книжки та працевлаштування за паспортами

Нові законодавчі ініціативи уряду та партії «Слуга народу» переповнені радикальними змінами на ринку праці. Ряд ініціатив уряд пояснює тим, що норми законодавства застарілі та на практиці не виконуються, інші – своїм бажанням запровадити тотальну діджиталізацію.

Автор: Сергій Гузь

Автоматичної індексації зарплат не буде

До сьогодні стаття 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачала підвищення зарплат та інших доходів у разі, якщо інфляція перевищувала 5%. Проте, вже багато років ця норма закону не виконувалась через те, що уряд не мав достатньо коштів для підвищення зарплат, пенсій та інших виплат тим, кому ці гроші платили з бюджету.

І ось тепер в проекті закону «Про працю» та пов’язаних з ним змінах до інших законодавчих актів пропонується скасувати індексацію заробітних плат, залишивши цю норму лише для пенсій, стипендій та соціальної допомоги. Також із статті 5 закону про індексацію доходів, виключаються кошти підприємств, як джерело коштів для індексацій. На практиці це означає, що і комерційні підприємства не зобов’язані будуть підвищувати зарплати у випадку, якщо інфляція перевищить 5%.

У поясненні до законопроекту урядовці посилаються на те, що в подальшому захист зарплат від інфляції здійснюватиметься шляхом індексації мінімальної зарплати. На практиці це означатиме, що ані наймані працівники, ані профспілки не зможуть вимагати у роботодавців підвищення зарплат у зв’язку з інфляцією.

Без паспорта та трудової

Попри декларації уряду щодо легалізації зайнятості та зарплат українців, деякі законодавчі ініціативи викликають багато запитань. Так, урядовці пропонують виключити статтю 200 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка встановлює відповідальність за працевлаштування громадян без паспортів. На думку авторів законопроекту, відповідальність за цією статтею є «неактуальною, застарілою та не застосовується на практиці».

До того ж, уряд пропонує повністю скасувати ведення паперових трудових книжок «у зв’язку з переходом на електронний облік трудової діяльності». В подальшому усі відомості про працевлаштування будуть заноситись до Державного реєстру застрахованих осіб, а трудовий стаж обраховуватиме Пенсійний фонд України.

Проте, не зрозуміло, як у цій ситуації наймані працівники дізнаються, що їх легально працевлаштували? Очевидно, що логіка таких змін передбачає, що громадяни повинні будуть самостійно звертатись до Пенсійного фонду та перевіряти, чи внесені вони у реєстр платників єдиного соціального внеску.

В той же час, у разі, якщо громадяни встановлять, що їх не оформили, та вони працюють нелегально, в подальшому їх можуть позбавити допомоги по безробіттю та субсидій, якщо це буде доведено в суді. Про ці новації “Пильний погляд повідомляв вчора.

Нагадаємо, більшість вітчизняних профспілок виступили проти запропонованих урядом змін до трудового законодавства. На сьогодні заплановане пікетування одного з комітетів Верховної Ради, який розглядатиме ці законопроекти. А на 16 січня профспілки планують скликати всеукраїнське віче.