Як в Кам’янському Йордань святкували (+фоторепортаж)

Купання в холодній воді та стояння біля церкви в очікуванні, поки піп побризкає водою – традиційні розваги мешканців Кам’янського на 19 січня.

Автор: Валентин Фіголь.

З півночі святкували Водохрещу в лівобережному парку Кам’янського. Гуляння розвернулись на березі дренажного каналу, на влаштованому минулої осені імпровізованому піщаному пляжі. Завдяки піску, завезеному заздалегідь, бажаючі скупатися в каналі не товкли грязюку на березі.

Для купальників на березі рятувальники розгорнули намет, де можна було переодягтись та зігрітись. Для зігрівання поряд з каналом розвели чимале багаття.

Місцеві підприємці розгорнули біля пляжу торгівлю свіжо приготованими шашликами та іншими смаколиками.

Силами місцевих артистів було влаштовано концерт на естраді, спеціально для цього змонтованій на ніч.

Чимало хто з купальників хрестився під час занурення у воду.

Велика юрба зібралася і біля православної церкви. Люди вишикувались навколо храму в кілька рядів і чекали, поки вийдуть священнослужителі – кропити свяченою водою людей та принесену ними воду. Прямо тут жінки продавали вірянам свічки.

«Що святкуємо?» — спитав автор у приблизно двох десятків людей на місці купання та біля церкви. «Водохрещу… Богоявлення… Йордань… Просто воду святимо… Очищення від гріхів…» — такі відповіді дали семеро з опитаних. Інші не могли доладно пояснити, яке нині свято, і називали такі причини своєї участі в купанні, як «для здоров’я корисно, для очищення, за компанію…» Воду люди теж запасали «для здоров’я» або «для захисту від зла».

Нинішнє свято, нагадаємо, за християнською традицією, вшановує подію хрещення Ісуса Христа в річці Іордан. Під час цієї процедури глядачам було явлено, що Ісус – не звичайна людина. З нагоди цього християне вважають, що в цей день вода набуває цілющих та захисних властивостей. Зокрема, свяченою на Водохрещу водою можна змивати свої гріхи, вважають віряни.

Масові купання 19 січня в Україні популярні менше десятка років. В Кам’янському публічно пірнати у воду в цей день стало модним десь років 6-7 тому.

Свято шанування води як цілющої стихії було відомим у наших предків ще до християнства, кажуть сучасні погани: воно називалось «Ярдана» — «яра (потужна) вода». Назва, як бачимо співзвучна з народною назвою християнського свята – «Йордань», яку християне виводять від річки Іордан.