Мешканці Кам’янського – заручники «гонки озброєнь» між людиною та довкіллям

Мешканці Кам’янського – заручники «гонки озброєнь» між людиною та довкіллям

Новий коронавірус, який вбиває людей у Китаї, привертає не менше уваги мешканців України, ніж нові платіжки за газ та скандали з життя політичної еліти. Щороку в світі з’являються нові хвороби та нові ліки – точиться невсипуща «гонка озброєнь» між людьми та довкіллям.

Автор: Валентин Фіголь.

Китайська загроза

Новий вбивчий вірус вперше виявили в китайському місті Ухань на початку року. Станом на 26 січня, як повідомляють світові інформагентства, більше 2 тисяч людей в світі інфіковані – переважно, мешканці Китаю.  Від запалення легенів, спричиненого корона вірусом, вже загинули більше 100 осіб.

За даними ВООЗ, стрімку вбивчу хворобу викликає вірус із сімейства коронавірусів, який раніше не знаходили у людей. Спалах вірусу пов’язують з оптовим ринком морепродуктів в Ухані. За попередніми даними китайської влади, носієм коронавируса могли бути білухи, кури, кролики, змії. 1 січня влада міста закрили ринок.

Перші ознаки вірусу, за повідомленнями ВООЗ, виявляються через тиждень після зараження. В основному це нежить, кашель, біль у горлі, лихоманка. Головним способом передачі вірусу вважається зараження від тварин. ВООЗ припускає, що вірус може передаватися повітряно-крапельним шляхом – від людини до людини.

23 січня 13 китайських міст в провінції Хубей, де знаходиться місто Ухань, закрили на карантин. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах нового коронавируса надзвичайною ситуацією національного рівня. Але не оголосила режиму міжнародної надзвичайної ситуації.

В Україні МОЗ поки що, як повідомляють інформагентства, вивчає ситуацію та слідкує за рекомендаціями ВООЗ.

В Кам’янському вживаються всі застережні заходи згідно інструкцій на такі випадки, повідомляє міське управління охорони здоров’я.

Українцям в Китаї МОЗ рекомендує покинути країну і триматись подалі від людей з ознаками респіраторної інфекції, а також від тварин.

Способу вилікувати вірус поки не знайшли. Створення вакцини може зайняти більше року.

Наввипередки зі смертю

За 20 років в кінці 20 сторіччя ВООЗ зареєструвала понад три десятки нових хвороб, пише підручник «Фармацевтична хімія» під редакцією П. Безуглого, видавництво «Нова книга».

Щорічно в світі реєструється 50-70 нових оригінальних лікарських засобів

«Згідно доповіді, опублікованої IQVIA Institute for Human Data Science, глобальні витрати на лікарські засоби у 2018 році досягли 1,2 трлн доларів, а до 2023 р. перевищать 1,5 трлн доларів», – пишуть українські науковці http://yur-gazeta.com/publications/practice/zahist-intelektualnoyi-vlasnosti-avtorske-pravo/globalne-vikoristannya-likiv-stan-i-tendenciyi.html.

«…небезпечна і поява все нових штамів мікроорганізмів, резистентних до лікарських засобів…», – пише «Фармацевтична хімія». Розвиток ситуації  йде спірально: проти нових мікробів людина придумує нові ліки, а мікроби вирощують нові покоління нащадків, нечутливих до існуючих фармпрепаратів.

Поки що людина випереджає в цих «перегонах на виживання» з природою, яка породжує все нових убивць. Людство не лише не вимерло від інфекцій, а й збільшило свою чисельність. З часу початку масового застосування антибіотиків людське населення Землі збільшилось приблизно всемеро.

Але природа поступово «зрівнює рахунок»: все частіше вчені та практикуючі лікарі реєструють випадки неефективного використання антибіотиків при лікуванні інфекційних хвороб. Про те, що антибіотики – це тупик, лікарі Кам’янського говорили ще як місто звалось Дніпродзержинськом і нас лякали черговим заморським чи то «курячим», чи «свинячим» грипом.

Поки що фахівці єдині в тому, що виживання інфікованого, перебіг та наявність ускладнень хвороби більш за все залежать від стану імунітету людини. А на імунітет впливає спосіб життя, нагадують фахівці.