Винахідники з Камянського можуть отримати 15 000 доларів від NASA

Національне космічне агентство США шукає винахідників по всьому світу, які допоможуть вдосконалити «венерохід». За два місяці треба розробити датчик, який допоможе цьому транспорту орієнтуватись та долати перешкоди у атмосфері Венери. За цей винахід NASA пропонує три премії від 5000 до 15000 доларів.

Автор: Сергій Гузь

Вивчення пекла

NASA розробляє грандіозний проект з вивчення Венери – розпеченої планети з неймовірною атмосферою. Саме ця атмосфера створює серйозні проблеми та кидає виклики вченим та винахідникам, аби місія на Венеру стала успішною.

Судіть самі:

  • Температура поверхні – 450 С, так що свинець перетворюється на калюжу;
  • Атмосферний тиск в 92 рази більший, ніж на Землі, і здатен розплющити атомну субмарину;
  • Швидкість вітру 0,3-1,3 метри на секунду, але через величезний тиск сила цього вітру, як в урагану на Землі;
  • Тривалість доби на Венері – 116 земних діб.

Очевидно, що не тільки людина, а навіть не вся техніка може витримати такі умови. Більшість електроніки виходить з ладу вже при температурі 125 С. Тож вчені та конструктори розробили механічний всюдихід, що діє за принципом швейцарського годинника. Усе наукове обладнання сховане за надійним захистом з твердоплавних матеріалів і може багато днів передавати наукові відомості на супутник, що буде літати навколо Венери.

Та є суттєва проблема, для вирішення якої NASA і звернулось по допомогу до винахідників з усього світу.

Потрібен датчик долання перешкод

Оскільки всюдихід досліджуватиме поверхність Венери, збираючи та передаючи дані на орбіту над головою, він також повинен знаходити перешкоди на своєму шляху, такі як каміння, ущелини та крута місцевість. Але враховуючи пекельну атмосферу Венери, потрібен датчик, який не використовує вразливі електронні системи.

Саме з цієї причини Лабораторія реактивного руху NASA звернулася до новаторів та винахідників з усього світу з закликом про допомогу. У лабораторії зацікавлені в будь-яких підходах до вирішення цієї проблеми, не залежно від технічної зрілості проекту.

Цей датчик буде основним механізмом, з допомогою якого потенційний всюдихід будет виявляти перешкоди, щоб рухатись по поверхні Венери протягом усього терміну експлуатації та збирати наукові дані.

«У той час, коли політ на поверхню Венери може зайняти кілька років, розробка достатньо надійного датчика всюдиходу посилить підстави для повернення на Венеру з таким апаратом, чого раніше ніколи не було», — закликають представники лабораторії. І нагадують, що останній раз амбітні спроби дослідити Венеру були ще у 1985 році, коли на її поверхню відправили радянський космічний апарат Вега-2.

Як долучитись до проекту та отримати призові

У Камянському, де зосереджено багато промислових підприємств, завжди було багато інженерів та винахідників, які могли б прийняти виклик від NASA, та отримати одну з трьох премій. А чому б ні?

Будь-хто, хто має ідею як вирішити складну проблему місії на Венеру, може долучитись до проекту самостійно чи вже до існуючої команди, або ж навіть сформувати власну команду, що працюватиме над досягненням мети. Для цього потрібно зайти на сторінку Лабораторії реактивного руху та зареєструватись. Форма реєстрації хоча і англійською, та вона не складна. А якщо ви поставите на свій браузер перекладач, то зможете побачити текст реєстраційної форми українською чи російською (проте опис свого винахіду доведеться таки робити англійською). Ще простіше зареєструватись, якщо у вас є акаунт в Фейсбук чи Гугл. Посилання для реєстрації – тут.

Більше детально про цей проект ви також можете прочитати на сайті NASA.

Заявки від винахідників прийматимуться до 29 травня 2020 року. Переможці конкурсу отримають 15 000, 10 000 та 5 000 доларів.

Цей конкурс – лише одна з можливостей долучитись до космічних програм NASA та прийняти участь у розробці технічних рішень для майбутніх космічних рішень. Більше про це читайте тут.