Криза – слушний час почати рахувати гроші, кажуть фахівці з Кам’янського

Як розпорядитись грошима в період карантину і супутньої економічної кризи – про це сьогодні все більше говорять і фахівці з фінансів, і пересічні громадяни. В кризу якраз добре починати планувати особистий чи родинний бюджет тим, хто раніше ніколи не планував своїх фінансів, рекомендують знавці.

Автор: Валентин Фіголь.

Почитавши економічних аналітиків, можна сформувати для себе певний комплект загальних рекомендацій – що робити з грішми в період карантину та кризи.

«На період карантину вільну суму до 100 000 грн краще залишити вдома — на продукти та інші особисті потреби», — зокрема, рекомендують фінансисти.

«Не раджу тримати великі суми готівкою, а тим більше не варто розраховуватися нею, особливо мешканцям міст — можуть вкрасти або пограбувати», — пишуть інші знавці.

«Краще мати готівкою або на банківському рахунку суму, яка покриває ваші витрати на два-три місяці. У тій валюті, яка є основною для ваших витрат. Очікується значне зростання інфляції по всьому світу. Тобто гроші будуть знецінюватись і готівка не найкращий варіант, щоб тримати значні суми, — прогнозують фахівці. — Більш надійними є матеріальні активи. Наприклад, золото. Або нерухомість, але досить нова. Можливо інвестувати в землю — в розрахунку на відкриття ринку землі, але за умови мінімальних правових ризиків».

Більшість експертів схиляються до того, що зараз не потрібно робити великі покупки, як то ОВДП, автомобіль або нерухомість. Багато країн входять в економічне піке. У цій ситуації краще залишатися з «живими» грошима, і краще, щоб вони були в безпеці.

«Зараз саме час перевірити свій сімейний та особистий бюджет — визначити ваші ключові потреби, спрогнозувати витрати, щоб пережити карантин і економічну кризу», — розповів Віталій Коваленко, співавтор та тренер гри «Життєвий капітал», заступник директора Центру фінансової освіти в Університеті митної справи і фінансів.

Настав час (хотіли чи ні), коли можна, сидячи вдома з чашкою гарячого чаю, провести ревізію доходів та видатків по минулим місяцям, зробити планування на майбутнє, нагадав В. Коваленко.

З чого починати планування сімейного бюджету? З підрахунку доходів та видатків, акцентує пан Коваленко. На цій стадії декого чекають несподівані відповіді на питання «куди діваються гроші?»…

Як це робили наші мами, заводимо зошит в клітинку і розписуємо на кілька колонок: «Дохід», «Витрати», «Залишок». Математика тут найпростіша: загальний дохід сім’ї мінус загальна витрата і є залишок.

Для тих, хто полюбляє сучасні технології, можна завантажити додаток c Play Market і App Store в телефон, планшет. Варіантів додатків — сотні. Підберіть під свої завдання і зручності користування, бажано багатофункціональні, є і з прив’язкою до карток.

Можна скористатись ось таким чек-листом: https://drive.google.com/file/d/1vEcmJb_oa-v7jfqnQpXes65S42A8_HtV/view?fbclid=IwAR3r4X1i3VtRu1WBSMig16yWJVBlik0L6qCuqRqn8XxJ6E-OTC768tCqw1k

Сайти для ведення домашньої бухгалтерії також є.

Добре було б розписати свій рік, як минулий, так і майбутній. Уже почнете планувати свої фінанси.

Сенс один — почати вести облік вже сьогодні, нагадує В. Коваленко. Пару тижнів вистачить для появи навички вести облік домашніх фінансів. Коли облік виконаний, можна переходити до побудови планування.