Розірваний «Моноліт» або одне ОСББ в Кам’янському як модель суспільства

Кілька людей, що розділилися на 2 партії, видирають одне в одного з рук владу. Більшість загалом пасивно спостерігає цю боротьбу, час від часу висловлюючи незадоволення своїм побутом…

Ні, ця публікація не про політичну боротьбу і не про українське суспільство загалом. Це – історія про одне ОСББ в Кам’янському з символічною назвою «Моноліт».

Автор: Валентин Фіголь.

Примхливий «людський фактор»

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), як форма утримання свого житла групою сусідів, досі не набуло в Кам’янському очікуваної популярності. В 2011 році міське самоврядування нахвалялось створити в місті 300 ОСББ. До сьогодні цей план не виконаний і на 20%…

За ці роки автору доводилось чути чимало коментарів та версій – чому люди не хочуть гуртуватись навколо ідеї збереження власного житла і підвищення комфортності власного побуту. Актуальні нарікання на владу: технічну документацію на будинки не дають, прибудинкові території не виділяють, аварійна служба відмовляється обслуговувати, тощо.

Але не менш часто доводилось чути про сумнозвісний «людський фактор». Люди не хочуть заводитись із тим об’єднанням, бо нема з ким об’єднуватись: одні сусіди не платять і не платитимуть, іншим байдуже, бо не живуть тут, третім просто байдуже…

 Автор хотів би одразу зізнатись: давно чекав приводу докладно проаналізувати ситуацію в діючому ОСББ: як цей зловісний «людський фактор» працює. Тому ситуація в лівобережному ОСББ «Моноліт» — як знахідка: тут є конфлікт інтересів, і обидві сторони кажуть, що готові обґрунтувати свою позицію.

Це ОСББ з 2016 року об’єднує мешканців трьох 10-поверхових будинків на проспекті Наддніпрянському – загалом 440 квартир, в яких мешкає 758 людей. Річний бюджет ОСББ сягає мільйона гривень. «Ласий шматок», як кажуть досвідчені посадовці міського самоврядування про це об’єднання.

До конфлікту вже втрутились міське самоврядування та поліція, тому історія матиме продовження. Поки що «Пильний погляд» пропонує оглянути «бойові позиції» обох сторін конфлікту.

«Проблемна» голова

В березні цього року в ОСББ «Моноліт» знову помінялась влада. Ініціативна група членів об’єднання влаштувала загальні збори з метою переобрання правління. Ось вам їхня версія подій в скандальному ОСББ.

Збори відбулись 1 березня. Голову та членів правління ініціатори попередили і запросили завчасно. Але голова — Олена Ревак — на той же час оголосила інші збори, в іншому місці – щоб звітувати за результати роботи правління.

На тих та інших зборах було приблизно по півсотні людей. Ініціативна група перших зборів та їхні прихильники переобрали правління ОСББ та його голову.

Чим же їм не подобались старі? Люди кажуть, що їм не подобалось, як голова правління розпоряджалась коштами членів ОСББ. Наприклад, призначила собі чималу зарплатню: на заробітки персоналу ОСББ в березні витрачалось до половини бюджету об’єднання. Щомісяця невідомо на які видатки знімала по 20 000 гривень готівкою з рахунку ОСББ (приблизно 20% місячного бюджету товариства). Організовувала ремонтні роботи незадовільної якості за надто високу ціну: місцями полатали дах, поклавши руберойд навиворіт… Роботи часто виконує за угодою з ОСББ чоловік голови правління.

Як організовано утримання будинку, ініціаторам перевиборів теж не подобається. Ігнорується дірявий дах будинку №21, а також відкрита щілина між цим та сусіднім будинками. В той же час встановлюється система електронного керування ліфтами, освітлення під’їздів з датчиками руху.

Отже, ініціатори зміни влади зареєстрували нове правління ОСББ «Моноліт».

«Нам дали зрозуміти, що в Кам’янському нас не зареєструють, — розповідає член ініціативної групи Олег Кайстро. – Так і вийшло: після кількох безрезультатних звернень до державних реєстраторів у місті, ми були змушені зареєструватись у Петриківці».

Після реєстрації нове правління ОСББ «Моноліт» звернулось до пані Ревак з вимогою віддати печатку. Вона не віддала, і правління звернулось із заявою до поліції про крадіжку печатки колишньої головою колишнього правління. Поліція відкрила кримінальне провадження, проводиться розслідування.

Контрнаступ

Пані Ревак, в свою чергу, 4 квітня проводить нові загальні збори членів ОСББ. В карантинному режимі, як вона сама це назвала. О. Кайстро каже, що на тих зборах 4 квітня було семеро мешканців, яких і вибрали до нового правління. Більшість членів ОСББ про збори 4 квітня не знали. Про це зараз ініціативна група прихильників переобрання правління збирає підписи мешканців, щоб довести: загальні збори 4 квітня – фальшивка.

На підставі зборів 4 квітня пані Ревак збирає пакет документів і проводить нову реєстрацію нового правління ОСББ «Моноліт» з собою в ролі голови правління. Реєструється в Кам’янському, у держреєстратора Петрусь. Відтепер вона знову отримала доступ до коштів ОСББ.

Реєстрацію проведено незаконно, на підставі сфальшованого протоколу неіснуючих зборів – вважають її противники. Подано заяву до поліції про підробку документів, поліція проводить розслідування.

Готуються ще одні загальні збори членів ОСББ. «Ми хочемо залучити до спільної справи якомога більше сусідів, тому намагаємось кожного запросити на збори особисто», — коментує дії ініціативної групи пан Кайстро.

Заколот «вічно невдоволених»

«Є такі люди, які вічно невдоволені, — коментує дії опонентів Олена Ревак, голова правління ОСББ «Моноліт». – Вони можуть зруйнувати будь яку добру справу».

«У мене все законно і прозоро. Під всі витрати є обґрунтування і документи, під кожне зняття коштів…» — відповіла О. Ревак на закиди опонентів щодо розпорядження коштами ОСББ під час її керування. Чоловіка до роботи залучала, щоб економити кошти об’єднання. «Розумні» ліфти та освітлення – також для ефективного використання електроенергії. Труби водопостачання поміняли фахівці, «все по науці»…

Збори 4 квітня було проведено законно, з урахуванням карантинних обмежень, каже пані Ревак. Вона подала до суду заяву, щоб скасувати реєстрацію колишнього правління, вчинену після зборів 1 березня.

Більшість невдоволених живуть в будинку №21 об’єднання. Мешканці цього будинку найгірше платять за утримання житла. Пані голова навіть запропонувала їм відокремитись своїм будинком від «Моноліта». Не хочуть.

Невдоволені, на гадку голови правління, просто не працюють, тому хочуть отримати для себе роботу, взявши владу в ОСББ.

На чиєму боці пасивна більшість?

З «Монолітом» автор знайомий з самого їх народження  – доводилось писати про тодішні конфлікти між мешканцями через владу в об’єднанні. Ще тоді учасники конфлікту визнавали: за гроші з чотирьох сотень квартир варто боротись.

Боротьба за владу в ОСББ триває. В подіях беруть більш-менш активну участь зо два десятки членів об’єднання, ще близько сотні підтримує ту чи іншу партію присутністю та голосами на зборах. Більшість з семи сотень мешканців час від часу висловлюють невдоволення діяльністю чергового правління.

Сьогодні опоненти закидають одне одному незаконне захоплення влади в ОСББ, підробку документів, маніпулювання фактами та грошима членів, руйнування самої ідеї об’єднання.

Розвиток подій багато в чому залежатиме від того, як поведеться пасивна до цього часу більшість членів ОСББ: стануть на бік якоїсь із сторін чи придумають якесь третє рішення.