Проблеми косарів у Кам’янському: курява та «сюрпризи» в бур’янах

Вже з місяць в Кам’янському косять траву. Роботу косарів та її результати щороку мешканці міста жваво обговорюють і по-різному оцінюють. Хтось дякує, хтось лається. Тимчасом робота міських косарів теж має свої труднощі та нюанси.

Автор: Валентин Фіголь.

Викошування трави в Кам’янському в 2020 році організовано так: на прибудинкових територіях косять підрядники, найняті КП УКОЖФ. Ця робота оплачується з тарифу на обслуговування житлового фонду. Все інше коситься підрядниками департаменту ЖКГ та капітального будівництва за гроші міського бюджету. Власники нерухомості та земельних ділянок повинні на визначеній території організувати покоси за свої гроші.

Викошування трави коштує чимало. Наприклад, в травні департамент провів тендер на 19 мільйонів гривень за послуги викошування та згрібання трави.

Що думають мешканці міста про ефективність боротьби з карантинними травами? Автор протягом тижня спілкувався з людьми в різних районах Кам’янського. Йшов на звук тримерів і питав у мешканців, чи задоволені результатом.

Цього року косарі старанно обходять квітники та кущі, висаджені мешканцями

Також автор задав це ж питання кільком місцевим фахівцям у питаннях ботаніки та екології. Щоправда, відгукнувся з них лише Олександр Воронін, власник садового центру «Дворик». Він акцентував, що поки рано говорити про результати викошування: йшли рясні дощі, і трава швидко відростала незалежно від того, чи правильно була покошена. Але посушлива погода одразу все виявить, зазначив експерт. Адже проблема з якістю викошування раніше була одна – надто низьке зрізання рослин.

Рослині для життя потрібна вода з поживними речовинами, яку постачає коріння з землі. Потрібне і сонячне проміння, яке сприймає надземна частина рослини. Коли води мало, та до того ж іще рослині нема чим (відрізали люди) поглинати ультрафіолет – рослина засихає. Якщо при косінні пошкоджується прикоренева частина стебла, то рослина може загинути. Замість газонів матимемо вигорілі пустирі, як вже бувало в минулі роки в посушливі місяці.«І буде місто без бур’янів, але з курявою…» — попереджає пан Воронін.

Споживачі послуг косарів, з якими спілкувався автор, здебільшого задоволені. І це є прогресом: в минулі роки процес викошування трави часто супроводжувався скандалами аж до виклику поліції.

Скандали виникали з двох причин. Перша: чому отут покосили, а отут – ні? Друга – разом з травою косарі знищували рослини, посаджені мешканцями.

Цього річ, здебільшого, залишилась перша претензія. Щодо другої – слід відзначити, що переважно споживачі задоволені. Косарі стали обходити квітники та молоді саджанці стороною, обкошуючи навколо. Звичайно, бувають випадки нерозбірливого викошування: на таке поскаржились мешканці вулиці Мурахтова, де косарі знищили влаштований мешканцями палісадник.

Поспілкувався автор і з косарями. До речі, мешканці міста, які небайдужі до озеленення, відзначили, що кваліфікація косарів виросла, і спілкуватись із ними стало легше. Щодо спілкування: дійсно, років 3 тому у відповідь на свої запитання від косарів доводилось чути і неадекватні погрози, і матюки. Цьогоріч обійшлось без інцидентів – траплялись тільки відповіді «ми люди маленькі, в нас є начальство…».

Праця косарів – важка й не надто вдячна: хоча робітники й не хотіли говорити про заробітки, але вдалось випитати, що отримують вони десь 5 тисяч гривень на місяць.

Вигулюючи собак на клумбах та газонах, їх власники не домають про те, які потім «сюрпризи» чекають косарів…

Умови праці далекі від комфортних. Тримери здіймають куряву, якою дихають косарі. Тример до того ж розкидає навсібіч сміття, яке зачіпляє при обертанні. Іноді розлітаються камінчики або уламки скла, які боляче б’ються.  Є у косарів ще одна біда, про яку говорять з невеселим сміхом. Ця біда — купи фекалій в траві.

Косарям є що відповісти на претензії споживачів. Косять лише там, де їм покажуть косити. Бо площі покосів заздалегідь визначені, і оплачується робота тільки за косіння територій, обумовлених із замовником.

Щодо викошування всього підряд, то косарям не ставиться завдання здогадуватись – де бур’ян,  а де чиясь саморобна клумба чи грядка. Іноді мешканці звертаються до косарів: отут, мовляв, залиште кущик. Іноді, навпаки, просять скосити все рівненько.