Все більше каменю в гарячому серці Кам’янського

«У місті кам’яних людей нема життя й нових ідей», — написала кілька років тому молода дівчина з нашого міста.

Витівки ландшафтних дизайнерів на центральному майдані міста показують: що-що, а ідеї у нас є. Та чи до смаку будуть ці ідеї тим, хто за них платить? Подивимось вже скоро — спека тільки починається.

Автор: Валентин Фіголь.

Щебінь замість зелені

Все менше зелених насаджень і більше каменю – такі перетворення відбуваються на майдані Героїв в центрі Кам’янського. Днями тут робітники засипали кілька газонів щебенем, з якого лишились стирчати кілька кущів.

Люди, які виконують ці роботи, кажуть, що так буде менше мороки – не треба доглядати за газонами, полоти бур’яни тощо. Хоча бур’яни в Кам’янському такі, що лізуть і крізь щебінь, і крізь асфальт, визнають озеленювачі.

Буря ни нашого міста ростуть і на камінні

Отже, майдан Героїв тепер практично цілком покритий асфальтом, бруківкою та щебенем. Кілька дерев, висаджених рядочком там, де люди годують голубів, посаджені так, що затінок вони даватимуть на проїжджу частину, а не туди, де сидять люди на лавочках. Мабуть, тому вдень на цих лавочках порожньо: кому хочеться смажитись на сонці, ковтаючи куряву, яку ганяє вітер порожнім майданом!

Таку ж тенденцію можна помітити в сквері після торішнього капремонту: бруковану алею зробили ширшою, відповідно газони стали вужчими. Частина дерев, висаджена при капремонті, загинула. І лавочки теж стоять, здебільшого, на осонні…

Озеленення й терморегуляція

Кілька спекотних днів у червні нагадали мешканцям міста, що то таке – температурний комфорт.

В умовах літнього перегріву проблема оздоровлення міського середовища за допомогою регулювання температурного режиму – з найгостріших. Автор щороку на початку літа готував до публікації попередження лікарів та рятувальників про небезпеку перегрівання на сонці, про сонячний та тепловий удари, серцеві напади та інсульти через перегрів…

З підручників по ландшафтному дизайну та геоботаніці можна дізнатись, що на міській території температура повітря не дає повного уявлення про існуючий тепловий режим. Важливо ще те, як нагріваються та охолоджуються різні поверхні та території – природні та штучні.

Сумарне нагрівання сонцем складається з: прямої сонячної радіації (інсоляції); сонячної радіації, відбитої поверхнями, і теплового випромінювання нагрітих природних і штучних поверхонь.

Якщо вдень покриття алей, доріг, майданчиків, інженерні та архітектурні споруди, малі архітектурні форми та інші об’єкти піддаються прямому сонячному опроміненню і нагріваються, то після заходу сонця вони ще тривалий час випромінюють тепло, яке істотно впливає на мікроклімат і викликає перегрів навколишнього середовища і підвищення температури повітря. Випромінювання нагрітого до 65 градусів за Цельсієм штучного покриття становить 0,48 кал / см2, що дорівнює майже половині падаючої сонячної радіації.

Чимале значення має тепловіддача покриттів. Влітку температура повітря серед міської забудови значно вище, ніж серед рослинності. Температура повітря в метрі над газоном може бути до 10 градусів за Цельсієм нижча, ніж над асфальтованою дорогою. А між осонням та затінком в умовах міста температурна різниця може складати до 20 градусів за Цельсієм.

І люди, і тварини однаково шукають затінок у таку спеку

Зелені насадження здатні істотно впливати на міський мікроклімат, знижуючи температуру ще й за рахунок створення руху повітря: над більш гарячими дорогами й майданами повітря піднімається швидше, і з затінку скверів та парків лине більш прохолодне повітря. А легкий вітерець – це ж за  спекотного літа приємно, земляки?