Чергова спроба приборкати базарну стихію в центрі Кам’янського

Очистка від стихійної торгівлі Цегельного провулку може стати початком комплексного благоустрою території навколо центрального ринку Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Прибирати каркасні навіси, під якими розташувались торговці, комунальники почали в понеділок, 15 червня. Протягом двох днів робітники під охороною поліції та «Муніципальної гвардії» демонтували більшість конструкцій від перетину з вулицею Тагільська до входу у речовий ринок. Демонтаж відбувався мирно – ніхто не ремствував надто.

Всіх торговців заздалегідь, ще місяців зо два тому, попередили про демонтаж прилавків, розповів Игор Задорожній, керівник інформаційно-аналітичного відділу міськвиконкому. Хто хотів – міг встигнути перебратись в інше місце, де торгівля дозволена.

«Там не було легальних торгових місць, а в «циганщини» зроду не було ніяких документів! – прокоментувала ситуацію Галина Залога, голова профспілки підприємців «Єднання». – А з дороги давно треба було прибрати прилавки – там вздовж вулиці проходить магістральний газопровід високого тиску, і взагалі не можна ставити зверху жодних конструкцій!» Влада вже не перший рік нахвалялася прибрати стихійну торгівлю з провулку Цегельного, але раніше далі скандалів з підприємцями справа не йшла.

«Хтось же ж збирав з них гроші за можливість торгувати там, — аналізує Г. Залога. – Поряд стоїть напівпорожній речовий ринок – там досить місць для всіх бажаючих працювати легально!»

Підприємницька спільнота, за словами пані Залоги, ще торік зверталась до міського самоврядування з пропозиціями щодо комплексного благоустрою території навколо ринку. Підприємці пропонували зробити благоустрій вулиць Мурахтова та Тагільської, провулку Цегельного. «Цей балаган в центрі міста – це неправильно і нецивілізовано», — зазначила підприємець-активіст.

Вулиці, прилеглі до базару, з 90-х років минулого століття вражені стихійною торгівлею. Міська влада не один раз пробувала прибрати нелегальних торговців, але боротьба зі стихією проходила, як казали колись китайці, «під знаком води: скільки не рубай воду мечем – і знаку не лишається».

Одна з причин живучості стихійної торгівлі, і не тільки в цьому місці – підтримка населення. Покупці не переймаються тим, що продавці не платять податків та зборів і їх товар не проходить навіть формальних перевірок безпеки. Серед покупців популярна теза про те, що влада «ганяє бідних бабусь з пучечком городньої зеленини».

Щодо останнього варто зазначити: «бідні бабці» не соромляться продавати зіпсовані продукти або перепродувати придбані в супермаркеті овочі як «домашні», заливати зеленину селітрою та іншими хімікатами, щоб швидше і більше виросло, продавати ягоди, зірвані на узбіччі автотраси…

До того ж слід розрізняти серед стихійних торговців тих, хто привіз продукцію домогосподарства, професійних перекупок та представників напівлегальних чи нелегальних торгівельних мереж, що розповсюджують товар часто без документів або контрафактний.

Ще один чинник, який ставав на заваді намірам влади приборкати «стихію»: посадовцям одразу ж закидали несправедливість, застосування подвійних стандартів. «А чого ви бабочок ганяєте, а оці незаконні кіоски не чіпаєте?.. Ви би так розливайки позакривали чи наркобариг, як оце малий бізнес душите!..» — обурювались свідки діяльності працівників КП «Благоустрій», коли ті патрулювали вулицю Мурахтова, ганяючи стихійноторгуючих. І людська підтримка зробила свою справу: на Мурахтова знову торгують їжею та антикваріатом.

Прибирання незаконно встановлених прилавків – початок процесу благоустрою провулку Цегельного, розповів Костянтин Саусь, заступник міського голови: «Ми зробимо там благоустрій – відремонтуємо дорогу, встановимо лавочки та урни…» Посадовець підтримує бажання підприємців привести територію навколо центрального ринку міста до цивілізованого вигляду. Міське самоврядування має намір діяти поступово, пам’ятаючи про минулі скандали та спротив деяких підприємців.