Найближчий сільський сусіда Кам’янського невдоволений урядовим поділом на райони

Перевертанням децентралізації догори дригом називають поділ на райони мешканці Курилівки. Районна влада – зайвий посередник для розбазарювання бюджетних коштів, кажуть селяни про урядову новацію щодо укрупнення районів.

Автор: Валентин Фіголь.

«Перевернули децентралізацію догори дригом!» — так прокоментував урядову постанову про розподіл території областей України на райони Сергій Гречановський, голова Курилівки. В результаті поділу Петриківський район з Курилівкою став частиною укрупненого Дніпропетровського району, а Кам’янське – центром Кам’янського району з населеними пунктами аж до Жовтих Вод включно. Уряд каже, що районування необхідне для побудування ефективних органів державної влади зверху донизу.

«Де логіка в такому укрупненні? – ремствує голова Курилівки. – Ми територіально перебуваємо практично в центрі Кам’янського, між право- та лівобережними житловими масивами. А адміністративно будемо підпорядковані Дніпропетровську…»

Селяни невдоволені таким поворотом децентралізаційної реформи, каже голова. «Обіцяли інакше: більше свободи і повноважень територіальним громадам населених пунктів, — коментує С. Гречановський дії урядовців. – А тепер звертають на інше – будують нову вертикаль влади, а в громад забирають повноваження!»

 «Райони не потрібні, — висловлює позицію мешканців Курилівки сільський голова. – Потрібні область та місцеві громади. А район, як ми знаємо з минулого досвіду – це зайвий посередник в процесі розподілення бюджетних грошей». На думку голови, треба спочатку поміняти дещо в Податковому кодексі, щоб громади не втратили гроші та можливості їх використовувати на власний розсуд.

Урядова модель розподілу на райони – суто політична, гадає пан Сергій. Країну, на його думку, розділили як виборчі округи, по територіях впливу різних політичних сил, без урахування інтересів територіальних громад.

Селяни готуються до сесії сільради, запланованої на 26 червня, щоб виробити загальну громадську позицію щодо укрупнення районів.

Окрім політичних питань, сесія розгляне низку питань життєдіяльності Курилівки. Зокрема, планується виділити гроші на допомогу селянам, постраждалим від негоди. Минулої п’ятниці Курилівку пошарпав ураган: позривало дахи на будівлях, поламало дерева. «Будемо знову просити людей, щоб пообрізували дерева під електрод ротами в себе у господах. Бо як вітер, так гілки обривають лінію електропостачання…» — ділиться клопотами С. Гречановський.

Ще один з «децентралізаційних» процесів наразі потребує уваги сільради: приєднання до меж Курилівки садових товариств біля дренажного каналу та в бік Миколаївки. Садові товариства хочуть увійти до території села, щоб згодом мати можливість вільніше розпоряджатись своїми землями. Документи на зміни меж Курилівки вже технічно готові і лежать на підписі в Петриківській райадміністрації.

Невдоволених укрупненням районів в Україні чимало, як виявляється. Днями «Пильний погляд» писав про те, що Асоціація міст України назвала укрупнення «знищенням результатів децентралізації».

Також в Україні триває збір підписів лідерів громад під зверненням до уряду з вимогою скасувати укрупнення районів.

«Затверджений Кабміном проект постанови Верховної Ради України “Про утворення та ліквідацію районів”, та оголошення виборів до районних рад разом з виборами до інших органів місцевого самоврядування, зокрема проект постанови №3582 “Про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних в містах, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища у 2020 році”, може законсервувати стару модель конституційного дизайну територіальної організації влади, але при цьому вже на новій адміністративно-територіальній основі, за якої від моменту ухвалення відповідних рішень та проведення виборів абсолютно всі громади будуть під районними радами та РДА, чого ніколи за часи незалежності не було.

Таким чином, може відбутись здійснення централізації влади, шляхом недоведення до логічного завершення процесу децентралізації…», — написано в зверненні, яке на сьогодні підписали 360 лідерів територіальних громад.