Справа «божедарівських розбійників» в Кам’янському: випадкові перехожі та «обман суду»

Чергове засідання суду у справі про розбійний напад в Божедарівці, де було зарізано заможного фермера, відбулось вчора в суді Південного району Кам’янського. Поліцейські розповідали про свою першу зустріч з двома підсудними. Адвокат підсудних заявив, що представник прокуратури обманює суд неіснуючими доказами їх провини.

Автор: Валентин Фіголь.

Резонансний злочин трапився в грудні 2018 року в Божедарівці. Про перше засідання суду у цій справі «Пильний погляд» розповідав свого часу.

Ввечері, 21 грудня 2018 року, як розповідали в минулому засіданні дружина та дочка зарізаного фермера Грушки, родина зібралась за столом. В цей час до господи увірвались троє невідомих, озброєних ножами та пістолетами. Вони були в маскувальних костюмах «під зиму» (саме випав сніг) і масках-«балаклавах». Нападники, лякаючи мешканців господи, примусили їх віддати наявні гроші та коштовності. Після цього вони побили господаря, потім один з нападників вдарив Грушку в бік ножем. Нападники забрали автомобіль фермера, але на вулиці він заглух, і вони втекли пішки зі здобиччю. Господар помер від отриманого поранення майже одразу, на руках родичів.

Поліція протягом більш ніж півроку після нападу затримала трьох підозрюваних: П, К. і В. Громадянин П., віком 25 років, мешкає в Кам’янському на Черемушках, підозрюється в тому, що саме він зарізав господаря. Громадяни К. і В. – приблизно того ж віку, мешканці Кам’янського та Дніпра.

На підсудних, як на тих, хто вчинив розбійний напад, вказали дружина та дочка фермера. Вони заявили, що впізнали всіх трьох по очам, бровам, фрагментам носів і голосам. Причому впізнали не одразу, не з першого впізнання, а лише через півроку після початку слідства.

На засіданні суду 30 червня було продовжено допити. Допитували дядька на ймення Григорій Фадійович. Він був колегою зарізаного, а тепер керує його фірмою ТОВ «Карат +». Григорій Фадійович заходився вихваляти покійного, з яким був знайомий 30 років. «Я не розумію, навіщо ці молоді, гарні хлопці таке зробили? Я інтуїтивно відчуваю, що це вони!» — казав він. До чого ці теревені, поцікавився головуючий суддя Скиба. Виявилось, що дядько вважає себе представником потерпілої сторони, бо позашляховик «Лексус», який невдало спробували викрасти розбійники, належить підприємству.

Потім дружина вбитого запитала: де ділась папка з документами, якою вельми дорожив покійний директор «Карату+»? «Не було ніякої папки!» — відповів новий директор. «Я вам не вірю!» — відреагувала потерпіла.

Потім суд перейшов до допиту поліцейських, які ввечері 21-го грудня намагались зловити розбійників «по гарячих слідах». Це були троє патрульних з Криничанського райвідділу.

Того вечора вони отримали повідомлення про напад на фермерську господу. Було введено оперативний план «Сирена» по розшуку злочинців. Всі троє виїхали на перехрестя доріг від Божедарівки в боки Дніпра та Верхівцеве. Вони мали затримувати всі темні позашляховики, і орієнтовані на трьох підозрюваних.

Ось що розповіли поліцейські. Десь за годину-півтори після початку патрулювання, приблизно між 22 та 23 годинами, вони побачили двох молодих людей, які йшли від Божедарівки в бік автотраси. Підійшовши до поліцейських, хлопці спитали, як вийти до Кам’янського. Вони пояснили, що йдуть пішки з Верхівцевого та трохи заплутали (Божедарівка дійсно лежить трохи вбік від маршруту). Перехожі попросили патрульних допомогти їм зупинити якусь попутку до Кам’янського. Поліцейські показали хлопцям дорогу, і ті пішли собі. Патрульні впевнено впізнали перехожих – це були К. і Б. Громадянин К. тоді показав поліцейським своє посвідчення УБД, і патрульні сфотографували обох, про всяк випадок.

Обидва перехожих були зодягнути по-зимньому, але без маскхалатів та «балаклав». В руках тримали пляшки з лимонадом та водою. При собі не мали ні торб, нічого підозрілого. Тримались спокійно, досить доброзичливо до поліцейських.

На цьому допити припинились. Суд перейшов до питання продовження терміну тримання підсудних під вартою. Представник обвинувачення Самоткан заявив: є ризики, що підсудні можуть втекти чи впливати якось на потерпілих та свідків. Провину їх підтверджують потерпілі та речовий доказ: у громадянина К. в його автомобілі, мовляв, знайдено якісь гільзи. Тому їх треба лишити під вартою ще на 2 місяці.

Представники підсудних заперечували: підсудні більш ніж півроку перебували під слідством ще до арешту, але не намагались тікати чи лякати свідків.

Щодо доказів, то за словами адвоката, в матеріалах кримінальної справи нема жодних документів, які б підтверджували вилучення з автомобілю К. якихось гільз, тому слова обвинувача – це обман суду.

Суд став на бік обвинувачення і залишив всіх трьох підсудних під арештом на 60 діб.

Наступне судове засідання у справі заплановано на 13 годину 11 серпня.