Оновлення центрального скверу Кам’янського: проект – в творчому процесі

Роботи з реконструкції скверу на проспекті Свободи ведуться з початку тижня. Демонтовані старі бетонні бордюри, зносяться пірамідальні тополі вздовж проїжджих частин проспекту та деякі дерева в центральній зеленій зоні. Озеленювачі навіть викопали та забрали квіти з клумб біля каскаду фонтанів, щоб посадити їх деінде.

Різкі зміни привертають чимало уваги мешканців міста. Що буде зі сквером по проспекту Свободи, розповіли замовники робіт – представники міського самоврядування.

Автор: Валентин Фіголь.

Знесення дерев у верхній частині скверу кидається в вічі кожному, хто тут проходить чи проїжджає повз. Такі масштабні роботи просто не можна не помітити. То ж не дивно, що кілька днів тому стривожені громадяни створили міську електронну петицію, щоб запобігти вирубуванню зелених насаджень в сквері. Петиція за 2 доби набрала приблизно половину з необхідних для розгляду міською владою 250 голосів.

А вчора, 22 липня, група небайдужих кам’янчан викликала поліцію у сквер, де проходить черговий етап реконструкції. На їх думку, в сквері відбувалось незаконне знесення дерев.

Приїхали поліцейські, представники замовника та підрядника. Документи на знесення дерев у порядку, їх можна побачити в департаменті ЖКГ, запевнили вони громадян. Громадяни сказали, що прийдуть до департаменту, щоб пересвідчитись в цьому.

Про те, що роботи погоджені з департаментом охорони природи, повідомив ще кілька днів тому Юрій Лисяк, директор департаменту.

Реагуючи на стурбованість громадян, вчора ж представники місцевої влади більш детально розповіли про етапи цієї реконструкції. Що буде в сквері після оновлення – пояснив Олег Максименко, директор департаменту ЖКГ та капітального будівництва міської ради. Саме цей департамент – замовник робіт на проспекті.

По-перше, про зелені насадження. Зносяться два ряди старих тополь біля трамвайної колії та біля дороги на підйом. Дерева були посаджені десь в 1976 році, при попередній реконструкції скверу. Серед них багато сухих та аварійних. Ці дерева іноді падають на дорогу та на трамвайну колію, обриваючи контактну підвіску.

Ще одну проблему зі старими тополями понад трамвайною колією озвучили раніше працівники КП «Транспорт». Восени листя тополь падало на рейки. На рейках, особливо вранці та пізно ввечері, утворювалась слизька підстилка з вогкого листя, на якій трамваї буксували, йдучи на підйом чи на спуск. Трамвайникам доводилось щодня прибирати листя з колії, посипати піском рейки.

Замість цих тополь будуть газони з низькорослими деревами з обох боків скверу. На місці кожного спиляного дерева буде посаджене нове, обіцяють посадовці.

По-друге, дерева посеред скверу підряд зноситись не будуть. Лише будуть зрізані аварійні та сухі дерева, омолоджені чи підрізані санітарною обрізкою інші — там, де буде потреба. «Середина скверу буде зеленою», — прокоментував наміри О. Максименко.

В зеленій зоні скверу будуть розташовані ігрові майданчики для дітей – фактично, ціле ігрове містечко.

Буде по-сучасному реконструйований каскад фонтанів біля монументу Матері, оновлений дитячий майданчик та зона відпочинку в цьому місці.

Ще один фонтан планується розмістити метрів на 70 північніше бюсту Брежнєва.

Оновиться перехрестя проспектів Свободи та Аношкіна. Тут будуть посаджені дерева, розбиті газони та клумби. Також тут постане нова скульптурна композиція.

Звичайно, в сквері будуть нові бруковані алеї, лавочки, урни, сучасне освітлення, тощо.

Замовник не розкриває поки всіх деталей проекту – проект перебуває в творчому процесі коригування, зазначив директор департаменту: робота відповідальна, тому кожну деталь доводиться довго обговорювати, іноді з суперечками з розробниками – підприємством «Баглій 9».

Підрядників робіт буде кілька, розповів пан Максименко. Одні займатимуться озелененням, інші – ремонтуватимуть фонтан та підпірні стінки, треті – робитимуть освітлення…

Які дерева будуть посаджені в оновленому сквері? Це питання якраз обговорюється, додав Костянтин Саусь, заступник міського голови, куратор ЖКГ. Важливо, щоб було гарно і, водночас, щоб дерева вижили. Тому зараз підбирають рослини, які швидко ростуть і дають затінок.

«Всі дерева будуть доглянуті і виживуть», — запевнив К. Саусь.

Що буде з бюстом Брежнєва – це сюрприз, зазначив заступник міського голови. «Повірте, історія міста – важлива річ для міського голови Андрія Білоусова і для нас…» — акцентував посадовець.

Завершити оновлення скверу планується до листопада 2020 року.

Поки проект коригується, автор скористається нагодою для деяких зауважень. Раптом розробникам чи замовникам знадобляться рекомендації місцевих фахівців з озеленення, дбайливо збирані автором не один рік.

Варто не забувати про швидкоростучі кущі. Живі огорожі з кущів вздовж доріг можуть стати ефективним захистом скверу від пилюки з проїжджих частин. Кущі ростуть швидко, і їх можна використовувати для створення затінку – наприклад, висаджуючи біля лавочок та ігрових майданчиків.

Для швидкого отримання затінку можна використовувати швидкоростучі декоративні ліани та інші повзучі рослини, якщо встановлювати для них опори та підвіси.