«Рокобан» обіцяє позбавити Кам’янське небезпечних відходів і не шкодити довкіллю

«Рокобан» обіцяє позбавити Кам’янське небезпечних відходів і не шкодити довкіллю

«…Жодних шкідливих речовин з устаткування не потраплятиме у навколишнє середовище», –  запевняють представники ТОВ «Рокобан» у своєму зверненні до громади міста. Вони хочуть побудувати на вершечку Водяної балки завод з переробки небезпечних відходів та виготовленню їжі для тварин з трупів тварин.

Автори: Валентин Фіголь, Сергій Гузь.

«Шановна громада! ТОВ «РОКОБАН» планує проводити свою діяльність в місті Кам’янське, тому для нас дуже важлива співпраця з вами», написали в публічному зверненні в фейсбуці представники потенційного забудовника. Ніхто особисто не підписався під зверненням.

«Судячи з останніх подій, ми розуміємо, що у вас виникає багато запитань та занепокоєння відносно можливого забруднення навколишнього природного середовища, але запевняємо, що технологія, яка буде нами застосована в роботі відповідає високим європейським стандартам», – пишуть анонімні «рокобанівці».

 «Технологія по виготовленню м’ясо-кісткової муки здійснюється у замкнутому циклі за принципом «парової бані», тобто жодних шкідливих речовин, з устаткування не потраплятиме у навколишнє середовище», – пишуть автори звернення.

Що стосується інших відходів, частина з яких буде спалюватися, то представники майбутнього заводу пропонують цього не жахатися: там все спалюється при температурі 1300-1500 градусів за Цельсієм, і усе шкідливе згоряє.

А ще там стоять 10 фільтрів, «… що дозволяє унеможливити потрапляння шкідливих речовин в атмосферне повітря».
«Ми не збираємося везти відходи зі всієї території України, Рокобан буде перероблювати відходи, які утворює саме місто та підприємства розміщені на його території та у передмісті», – обіцяють представники «РОКОБАНу».

І пояснюють в коментарях: «Під час своєї життєдіяльності населення міст утворюють такі відходи як: батарейки від електроприладів, пластикові відходи, елетроприлади, поліетилен, відходи від ремонтних робіт. Крім того, зазначаємо, що на території міста Кам’янське розташована велика кількість підприємств утворювачів небезпечних відходів. Яка подальша доля небезпечних відходів підприємств, куди вони їх реально дівають??? Місцеві жителі про це не знають. Чи не на полігон твердих побутових відходів вони відвозяться???»

«Команда ТОВ «РОКОБАН» зацікавлена у безпечному поводженню з відходами та має на меті позбавити місто Кам’янське від небезпечних відходів, які утворюються його мешканцями», – обіцяють автори звернення.

«Якщо у вас є додаткові запитання, ми відкриті до діалогу. Ви можете задати свої запитання на нашій офіційній сторінці у Facebook або по телефонну +38 (095) 461-81-58», – так оптимістично завершується звернення.

В коментарях під зверненням представники міського самоврядування, в особі заступників директора департаменту екології міськради, підтвердили, що місто проти будівництва заводу ТОВ  «РОКОБАН».

Від редакції.

Ми надаємо цю інформацію ТОВ «Рокобан», аби наші читачі мали уявлення про позицію потенційного забудовника. Та, на наш погляд, надана ТОВ «Рокобан» інформація потребує окремих коментарів, аби читачі не були введені в оману райдужними обіцянками.

  1. ТОВ «Рокобан» заявляє, що виробництво м’ясо-кісткової муки безпечне. Проте основні претензії до проекту стосувались не цього питання, а пов’язаних з ним. По-перше, ТОВ «Рокобан» не представило в проекті транспорт, яким планується доставляти туші загиблих тварин для переробки. Чи підходить він для такої діяльності, чи будуть це рефрижератори з холодильниками, чи якийсь спеціальний транспорт? По-друге, де і як будуть зберігатися туші загиблих тварин, якщо їх виявиться більше, ніж ТОВ «Рокобан» зможе переробити у певний момент часу? По-третє, де і як буде проводитись дезінфекція цього транспорту та обладнання з дотриманням усіх санітарних норм та куди будуть зливатися стоки після миття цих машин? Адже за проектом зазначено, що виробництво буде під’єднане до каналізації ПрАТ «Дніпроазот». А каналізація цього підприємства не пристосована для прийому відходів тваринництва. Та ще й з ризиком потрапляння туди збудників небезпечних захворювань, що потенційно можуть виявитися в стоках.
  2. ТОВ «Рокобан» переконує, що буде переробляти лише ті тваринні відходи, які утворює саме Кам’янське. Але чомусь не надає жодних статистичних даних, що місто виробляє достатню кількість таких відходів, аби завантажити потужності сміттєспалювального заводу. Більше того, в межах міста є лише одна птахофабрика – у селищі Світле, яка може поставляти свої відходи птахівництва на переробку. Усі інші трупи тварин доведеться завозити в місто на переробку з інших населених пунктів та фермерських господарств.
  3. ТОВ «Рокобан» вказує, що спалювання інших відходів за температури 1300-1500 градусів Цельсія – безпечне. Не будемо з цим сперечатися, а лише зазначимо, що печі спалювання пропонується обладнати автоматикою. Проте, ця автоматика буде контролювати лише верхній параметр температур, аби не стався вибух чи інша небезпечна ситуація. В той же час, немає жодних гарантій, що в інтересах економії підприємство не почне спалювати небезпечні відходи за більш низьких температур? Наприклад, нижчих за 1300 градусів (чи навіть нижчих за 900 градусів, де піроліз взагалі неможливий). Адже в такій ситуацій ніякого розпаду небезпечних речовин не відбудеться, і уся отрута потрапить у атмосферу та стічні води.  
  4.  Проект передбачає спалювання пластику, поліетилену та деяких інших відходів, які можуть бути повторно перероблені. Таке спалювання не можна вважати безпечним екологічним поводженням з відходами.
    Так, сьогодні у місті є проблема з налагодженням роздільного збору сміття, його сортуванням та повторним використанням. І цю проблему треба вирішувати, вимагаючи від місцевої влади втілення вже запланованих заходів та завершення розбудови полігону з переробки побутових відходів. Але запропонований ТОВ «Рокобан» проект жодним чином не вирішує цієї екологічної проблеми. Навпаки, будь-яке спалювання відходів у нашому місті – це додаткове навантаження на екологію міста.

Це лише невелика частина проблемних питань до запропонованого ТОВ «Рокобан» проекту заводу з переробки небезпечних відходів. Проти цього проекту висловились не тільки мешканці міста, але й громадські організації, як от «Голос Природи».

На цьому тижні проти проекту в чергове категорично висловилась і міська влада, на чолі з мером Андрієм Білоусовим. Там наполягають, що цей проект не може бути реалізований у нашому місті. Усі зауваження до проекту міська влада надсилала як у Міністерство екології та природних ресурсів, так і до ТОВ «Рокобан». І зараз позиція міської влади не змінилася.

«Пильний погляд» і надалі слідкуватиме за розвитком ситуації. Ми ще раз наголошуємо, що в будь-який момент готові зустрітись для інтерв’ю з керівництвом ТОВ «Рокобан» та задати ті питання, які хвилюють мешканців і екологів Кам’янського. Ми також готові надати слово іншим громадським організаціям, що опікуються проблемами екології в нашому місті, аби мати максимально зважену позицію щодо цього проекту.

Читайте також: