До участі в плануванні спільного майбутнього запрошуються мешканці Кам’янського

В місті розпочалася робота з розробки проекту Стратегії розвитку міста на період до 2027 року. Наразі проект проходить стадію стратегічної екологічної оцінки.

Автор: Валентин Фіголь.

Оцінити екологічні наслідки

Відповідно до Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» документи державного планування – стратегії, плани, схеми, містобудівна документація, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програми і програмні документи повинні проходити процедуру стратегічної екологічної оцінки.

Першим етапом стратегічної екологічної оцінки проекту Стратегії розвитку міста Кам’янське на період до 2027 року є визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки (СЕО). У ході здійснення CEO мають бути оцінені ймовірні екологічні наслідки реалізації Стратегії.

28 серпня 2020 року на офіційному сайті Кам’янської міської ради була оприлюднена заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Стратегії розвитку міста Кам’янське на період до 2027 року. Ознайомитись з заявою можливо за посиланням: http://kam.gov.ua/ekonomichniy_rozvitok/proekt_strategii_rozvitku_mista_kam_yanske_na_period_do_2027_roku
/zayava_pro_viznachennya_obsyagu_strategichnoi_ekologichnoi_otsinki_proektu_strategii_rozvitku_
mista_kamyanske_na_period_do_2027_roku

В заяві написано, яким розробники Стратегії бачать майбутнє міста: «Кам’янське у майбутньому — конкурентоспроможне заможне місто з великим діловим потенціалом, відкрите до співпраці, партнерства та розвитку, екологічно безпечний індустріальний центр з багатогранною інфраструктурою, місто інноваційних перетворень, комфортне для життя, територія розвиненого бізнесу, відкритого для інвестицій».

В заяві описані різні сценарії розвитку міста – оптимістичний, реалістичний та песимістичний. Також в документі перелічено, які заходи треба спланувати для розробки Стратегії.

Сьогодні закінчується термін подання зауважень i пропозицій до заяви. Поки що відомо лише про зауваження та пропозиції, надані ГО «Голос Природи». Екологи-активісти наполягають, щоб СЕО включала всебічне оцінювання поточної екологічної ситуації в місті, впливу стану довкілля на здоров’я мешканців та ризиків, які можуть виникнути при реалізації Стратегії Кам’янського.

«Дивно, що таке важливе питання обговорюється в місті якось тихо й непомітно, — зауважив Євген Колішевський, виконавчий директор «Голосу Природи». – Політики та журналісти про це не говорять та не пишуть…».

Озеленення – частина Стратегії розвитку

Одна з екологічних проблем міста, яка, на думку екологів-активістів, має бути відображена в майбутній Стратегії – озеленення.

«За результатами оцінки вразливості Кам’янського до зміни клімату, виконаної фахівцями та представниками місцевих управлінь і департаментів у 2017 році, зелені насадження Кам’янського є однією з найбільш уразливих сфер міської інфраструктури. Через високий рівень забруднення повітря промисловими викидами дерева перебувають в несприятливих умовах, погано ростуть і часто хворіють. Ось чому організація «Голос Природи» пропонує місцевій владі переглянути правила і методику обслуговування зелених насаджень у Кам’янському з урахуванням специфіки промислового міста та зміни кліматичних умов», — пропонують активісти «ГП».

Організація «Голос Природи» хоче нагадати декілька основних причин, чому необхідно охороняти і берегти дерева. У промисловому місті зелені насадження відіграють надзвичайно важливу роль, виконуючи наступні функції:

— поглинання пилу і газів, що забруднюють атмосферне повітря;

— виділення кисню і біологічно активних речовин;

— зниження рівня шуму;

— стабілізація вітрового режиму;

— зниження температури повітря і поверхонь, створення тіні;

— зниження ризиків локального підтоплення за рахунок поглинання і затримання частини опадів;

— збереження біорізноманіття міської екосистеми, створення сприятливого середовища проживання для рослин, тварин і птахів;

— формування естетично привабливого зовнішнього вигляду міста.

Анкета для адаптації

Етап СЕО – лише початок розробки проекту Стратегії розвитку міста. Активна участь мешканців в розробці цього важливого програмного документа, який визначає майбутнє Кам’янського – можлива відповідь на питання «А що ми можемо?».

Протягом вересня організація «Голос Природи» проводить дослідження думки городян щодо проблеми зміни клімату і необхідності виконання заходів з кліматичної адаптації. В рамках цього дослідження «Голос Природи» прагне привернути увагу до необхідності охорони зелених насаджень і збільшення їх кількості. «Голос Природи» просить читачів витратити 10-15 хвилин для заповнення онлайн-анкети за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1HL8uX28m4zwyzGa4FfNhzrtr_5SBu4WZwNJs7gl44NU/viewform?fbclid=IwAR3vJ8OuqPd8NqlQnSlRzwFuZSnDdGocm3_p9E85UOk-exQTl-Yj3pBURUk&edit_requested=true