Коронавірус в Кам’янському: профілактика та особливості прийому антибіотиків

Коронавірус в Кам’янському: профілактика та особливості прийому антибіотиків

Коронавірус мало не щодня б’є рекорди захворюваності, обласний центр посилює карантин, кількість хворих в нашому місті доходить до сотні…

Лікарі нагадують про профілактику та дії при симптомах ГРВІ, а також розповідають,, чому не слід зловживати антибіотиками.

Автор: Валентин Фіголь.

Профілактика та невідкладні дії

Наразі Кам’янське, в якому станом на 7 жовтня було 83 хворих на коронавірус, має «зелений» рівень епідемічної небезпеки. Натомість деякі райони та міста області з 5 жовтня перейшли до «жовтої» зони, а місто Дніпро – до «помаранчевої». Саме тому, з метою уникнення поширення коронавірусної інфекції, важливим є дотримання мешканцями міста протиепідемічних заходів безпеки.  

Основні поради для кам’янчан щодо профілактики інфікування коронавірусом надали в управлінні охорони здоров’я міської ради.

  1. Дотримуйтесь соціальної дистанції (не менш як 1,5-2 метри від людини) та перебуваючи в громадських місцях користуйтеся засобами індивідуального захисту (масками). Це необхідно зробити для того, щоб не вдихати краплинки, які виникають під час розмови, кашлю, чхання, від іншої людини, та яка може бути заражена вірусом COVID- 19. Оскільки даний вірус передається повітряно-крапельним шляхом.
  2. При кашлі або чханні прикривайте рот та ніс згином ліктя або серветкою, яку після використання треба якнайшвидше утилізувати.
  3. Регулярно обробляйте руки спиртовмісними засобами або мийте їх з милом.

При перших симптомах захворювання (гострої респіраторної інфекції) пацієнту необхідно обов’язково передзвонити своєму сімейному лікарю (номер телефону вказаний у декларації, яка підписана з сімейним лікарем). Лікар збирає скарги хворого, анамнез захворювання, та визначить подальший план лікування пацієнта – або амбулаторне лікування та нагляд, або госпіталізація бригадою швидкої допомоги для стаціонарного лікування.

Усі пацієнти, в яких є медичні показання для лабораторного обстеження на коронавірусну хворобу (COVID- 19) методом ПЛР, обслуговуються мобільною бригадою. У місті організована щоденна робота мобільних бригад, медпрацівники проводять забір матеріалу для тестування.

Пацієнти, які мають показання для лабораторного обстеження на коронавірусну хворобу (COVID- 19) методом ПЛР, обстежуються безкоштовно.

Антибіотики потрібні не завжди

Переважній більшості легких амбулаторних пацієнтів з коронавірусною хворобою антибіотики не потрібні. Тимчасом люди в соцмережі жваво обговорюють досвід лікування антибіотичними препаратами, навіть діляться «рецептами» самолікування…

Тож кому треба і чому їх призначають без потреби – про це розповідає Руслан Буяновський, терапевт та начмед ковідного стаціонару в Києві медичної мережі «Добробут».

Руслан Буяновський

Нині в усьому світі спостерігають зловживання антибіотиками через підвищену тривожність як лікарів, так і пацієнтів. Є навіть американське дослідження, результати якого говорять про те, що саме ця висока тривога призводить до надмірного призначення антибіотиків.

«Ковід – це вірусна інфекція. Це перше, що ми повинні розуміти, – цитують лікаря Буяновського українські інформагенства (https://life.liga.net/poyasnennya/article/antibiotiki-ne-nado-pit-vsem-bolnym-koronavirusom-eto-oshibka-i-vot-pochemu). – Вважати, що людей з вірусною пневмонією потрібно лікувати так само, як і людей з пневмококовою – розповсюджена помилка».

Тож, пам’ятаємо: ковід – вірусна інфекція, антибіотики від вірусу не допомагають. Тому пити їх усім підряд не потрібно.

Пневмококову пневмонію завжди лікують антибіотиками, зазначає Р. Буяновський. А от з коронавірусною хворобою – геть інша історія. Вона вражає не лише легені, а й печінку, кишковий тракт, часто викликає діарею, блювоту.

При плануванні лікування важливо, щоб лікар враховував вік пацієнта, супутню патологію, об’єм ураження легень, рівень кисню в крові, результати аналізів крові.

Все це потрібно враховувати, та вже на основі цих факторів визначати рівень важкості коронавірусної хвороби і ризик її прогресування у більш важкий стан. І тоді стає зрозуміло, як правильно лікувати.

Найкраще, коли лікар діє у відповідності до міжнародних протоколів – наприклад, NICE (Національний інститут досконалості надання медичної допомоги Великої Британії). Вони добре розписали, коли і як потрібно давати антибіотики при ковіді. Прекрасні поради стосовно антибіотиків при ковіді надає Товариство інфекційних хвороб США.

Всі антибіотичні препарати мають серйозні побічні ефекти. Наприклад: алергія, пошкодження шлунково-кишкового тракту і, що найгірше, – псевдомембранозний коліт. Це важке запалення кишківника, спровоковане антибіотиком.

«Я очікую, що ми матимемо хвилю псевдомембранозних колітів після всього цього безконтрольного зловживання важкими антибіотиками при легкому перебігу коронавірусної хвороби, – прогнозує лікар. – Як лікарі, так і пацієнти – люди тривожні. Антибіотики в Україні доступні без рецепту, а  лікарі, що виписують антибіотики пацієнтам із ковідом, мають високу тривогу перед невизначеністю. Вони не знають стовідсотково, чи буде в цього пацієнта легкий перебіг хвороби чи важкий. Аби заспокоїти власну тривогу і тривогу пацієнта, лікар призначає антибіотик».

Що ж говорять настанови NICE? Якщо йдеться про амбулаторних коронавірусних пацієнтів, то 80% з них – “легкі” пацієнти, тобто з легким перебігом захворювання. Вони не потребують антибіотиків.

За цими ж настановами, якщо лікар не впевнений, що у такого пацієнта немає нашарування бактерій – а комбінування вірусної інфекції з бактеріальною є лише у 10% хворих на ковід – тоді він може призначати амбулаторно легкі антибіотики.

Якщо ж пацієнт має супутню патологію, наприклад, цукровий діабет або хронічну обструктивну хворобу легень, тоді існує підвищений ризик. І от таким пацієнтам з підвищеної групи ризику може бути призначений антибіотик. Але більше як профілактика бактеріологічної інфекції, а не лікування коронавірусної пневмонії.

Ін’єкційні антибіотики – це тільки стаціонарне лікування. Якщо йдеться про амбулаторне – це легкі антибіотики у таблетках для дуже маленького відсотку пацієнтів, що мають супутні захворювання, крім ковіду.

Тож якщо лікар вам призначає за легкого перебігу коронавірусної хвороби антибіотики, маєте розуміти, що це не допоможе. Спершу потрібно здати загальний аналіз крові, аби визначити, чи супроводжується ковід бактеріальним ураженням легень.