Психічне здоров’я під загрозою, попереджають лікарі мешканців Кам’янського

Психічне здоров’я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування спільноти. Про важливість збереження здорового глузду нагадують лікарі в День психічного здоров’я, який відзначають 10 жовтня.

Автор: Валентин Фіголь.

Загроза зсередини

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ)  визначає психічне здоров’я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти повсякденним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок у свою спільноту.

Щорічно День психічного здоров’я присвячений певній темі. У 2020 році він проходить під девізом «Психічне здоров’я доступне всім!»

Цей день відзначається з 1992 року за ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Він створений, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.

Сьогодні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна четверта людина у всьому світі потребує допомоги спеціалістів у вирішенні проблем, пов’язаних з незадовільним станом власного психічного здоров’я.   

Близько 450 мільйонів жителів планети страждають психічними захворюваннями, перелік яких зростає з кожним роком. Цього року темою Всесвітнього дня психічного здоров’я є профілактика самогубств. Як зазначають у ВООЗ, щороку понад 800 тисяч людей вмирають в результаті самогубства. Це один випадок смерті кожні 40 секунд.

Як зберегти психічне здоров’я

Психічне здоров’я – це рівновага та сталість психіки людини, адекватне сприйняття реального світу, нагадує Тетяна Мухарська, головний лікар міського Центру здоров’я та медицини спорту.

«Важливо, аби кожна людина, обираючи той чи інший спосіб життя, брала до уваги не тільки збереження фізичного здоров’я, але й дбала про свій задовільний психічний стан», — акцентує лікар Мухарська.

Негативно впливають на психічне здоров’я тривалі стресові ситуації, невміння підтримувати адекватні відносини з оточуючими, конфлікти, недостатній відпочинок, малорухомий спосіб життя,  зовнішні подразники (шум та ін.).

У збереженні та зміцненні психічного  здоров’я особливе значення має психогігієна. Це комплекс заходів з дотриманням культури міжособистих стосунків, уміння керувати своїми емоціями, чергувати працю і відпочинок, створення сприятливого психологічного клімату у колективі, сім’ї.

Профілактика починається зі знання і розуміння перших ознак і симптомів психічних захворювань: порушення сну та апетиту, пригнічений або занадто збуджений стан, різкі перепади настрою або затяжні депресії тощо…

Лікарі радять набути корисних звичок заради здорової психіки та поліпшення психічного здоров’я.

Перше — здоровий сон, режим дня та відпочинок.
Друге — відмова від шкідливих звичок (паління, зловживання алкоголем, соцмережами в цілодобовому режимі).
Третє – помірна фізична активність протягом дня.
Четверте — збалансоване харчування.
П’яте – треба піклуватися про себе та не ігнорувати причини поганого самопочуття.

«Якщо в силу різних обставин ви не можете знайти відповідний вихід із складної життєвої ситуації, вирішити психологічно значиму проблему, у вас немотивована тривога, страх, безпричинна паніка, безсоння, думка про небажання жити, психологічний дискомфорт – звертайтесь за допомогою до сімейного лікаря», — рекомендує головлікар Кам’янського Центру здоров’я.