До запровадження накопичувальних пенсій вже в наступному році слід готуватись мешканцям Кам’янського

До запровадження накопичувальних пенсій вже в наступному році слід готуватись мешканцям Кам’янського

На необхідності якнайскорішого введення пенсійного забезпечення другого рівня наполягає Мінсоцполітики України. Урядовці лякають українців, що скоро платити пенсії державі не буде чим. Але чи справді причини відсутності грошей на пенсії ті, про які говорить уряд?

Автори: Валентин Фіголь, Сергій Гузь.

Пенсіонерів буде більше, ніж платників до ПФУ?

Про необхідність активізувати введення в Україні накопичувальної пенсійної системи днями заявили учасники зустрічі урядової робочої групи, яка займається розвитком пенсійної системи України. В робочій групі під головуванням Марини Лазебної, міністра соціальної політики України – представники уряду, народні депутати, фахівці Держказначейства, соціальні партнери тощо.

Активність державних управителів в пенсійному питанні невипадкова. Нагальність питання пов’язана з побоюваннями, які днями озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, виступаючи перед студентами Львівської політехніки.

Шмигаль сказав, що через демографічну ситуацію в майбутньому один працюючий повинен буде своїми податками утримувати двох пенсіонерів. Зробити це практично неможливо, тому вже через 15 років держава «не зможе виплачувати пенсії».

«Буде мало працездатних і багато пенсіонерів. Співвідношення буде 1 до 2. Доведеться в два рази збільшити податки, щоб можна було утримувати пенсіонерів. Компанії вже не хочуть збільшувати податки. Збільшення в два рази неможливо. Ми не зможемо через років 15 платити пенсії майбутнім пенсіонерам. Це проста математика», – сказав прем’єр.

Альтернативна математика

Проте, не всі погоджуються з такою математикою урядовця. Так, навіть за офіційною статистикою кількість пенсіонерів в Україні за останні роки скоротилася майже з 15 мільйонів осіб до трохи більше 11 мільйонів пенсіонерів. До того ж, чверть з них офіційно продовжують працювати. А значить, відраховують внески до Пенсійного фонду на своє утримання.

Ще більш яскравою є статистика у Кам’янському.  В нашому місті, зокрема, проживають близько 72 тисяч пенсіонерів. Багато хто продовжує працювати навіть на пенсії. Але при цьому загальна кількість офіційно працюючих у місті – близько 45 000 осіб. До них можна додати ще максимум 15 000, що працюють підприємцями і теж платять внески до Пенсійного фонду.

Формально виходить, що сьогодні пенсіонерів у Камянському більше, ніж тих, хто працює. Але такий висновок буде хибним. Адже загальна чисельність населення міста – близько 240 000 мешканців. З них приблизно 50 000 осіб – діти, школяри та студенти, які не працюють та не сплачують пенсійних внесків. Але куди ділися ще майже 110 000 кам’янчан працездатного віку?

Очевидно, що хтось з них дійсно не має роботи та змушений сидіти вдома. Але більшість таки працюють у так званому «тіньовому секторі», не сплачуючи пенсійних внесків. Тож реальна математика у Камянському така, що на 1 пенсіонера припадає 2,5 особи працездатного віку. Тож ніякої демографічної кризи у нашому місті немає. Є проблема нелегальної зайнятості.

В масштабах України ця нелегальна зайнятість вимірюється вже мільйонами осіб – від 8 до 11 мільйонів за різними оцінками (разом з тими, хто виїхав на заробітки). Тож тут проблема легалізації працівників ще більш нагальна. Та уряд, замість її вирішення, пропонує збільшити податки з тих, хто працює легально. І зменшити державні витрати на пенсійне утримання.

За словами Шмигаля, вже в 2021 році Кабінет Міністрів запустить накопичувальні пенсії: кожен працюючий зможе сам відкладати на старість. Держава буде платити всього лише «невелику соціальну пенсію», а решту потрібно буде збирати самостійно.

Урядова агітація за реформу пенсій

Щодо питань з накопичувальної системи пенсійного забезпечення Марина Лазебна зазначила, що у Верховній Раді на розгляді перебуває проект Закону України “Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення”, реєст. номер 2683 від 27.12.2019. Мінсоцполітики повністю підтримує його ідею як основу для запровадження другого рівня пенсійного забезпечення та необхідність його прийняття до кінця року. Наразі фахівці міністерства збирають та формують пропозиції до закону, які знизять корупційні ризики, ризики монополізації, підвищать захист пенсійних накопичень людей та забезпечать комплексний розвиток всіх трьох рівнів пенсійної системи.

Пенсійна система в Україні, нагадаємо, теоретично має 3 рівня. Практично працює лише два: перший рівень солідарного пенсійного забезпечення та третій рівень добровільного пенсійного страхування.

Солідарна пенсійна система дісталась у спадок від соціалізму. Всі працюючі відраховують певну частку заробітку в Пенсійний фонд України, з якого кожному пенсіонеру нараховується пенсія відповідно його трудовому стажу.

Другий та третій рівні – це накопичувальна пенсійна система. Другий рівень передбачає, що працюючий сплачує певну суму до спеціального державного чи недержавного накопичувального фонду. Гроші від платника накопичуються на його рахунку в фонді і опісля виходу на пенсію з накопиченої суми виплачується персональна довічна пенсія.

Перший та другий рівні пенсійного забезпечення – обов’язкові, відрахування мусить робити кожен працюючий. Якщо закон, про який згадувала пані міністерка, буде прийнято, то у працюючого буде прямо з заробітку автоматично відраховуватись певний відсоток у накопичувальний фонд.

Третій рівень – добровільне пенсійне забезпечення. Будь хто може відкладати собі гроші в якомусь недержавному фонді чи банку, а потім з цих накопичень отримувати відсоток – додаток до державної пенсії.

Отже, у випадку практичного введення багаторівневого пенсійного забезпечення, українцям обіцяють пенсію з кількох джерел. Якийсь соціальний мінімум буде й надалі платити держава з солідарної системи всім пенсіонерам. Решту пенсії громадянин отримуватиме з тих грошей, що він їх навідкладав на другому та третьому рівнях системи.

Проблеми накопичувальних пенсій

Спроби запровадити накопичувальні пенсії робляться урядами вже більше 10 років. Але на їх шляху стоять не тільки демографічні, але й фінансово-економічні проблеми.

Головна з них – постійна девальвація (знецінення) гривні. Так, якби на початку незалежності країни хтось почав відкладати собі на пенсію, то зараз ці заощадження би зовсім знецінились. Бо інфляція за цей час перевищила 1 000 000 %.

Таких довгострокових темпів інфляції не витримають жодні накопичення. Бо 1 000 000 карбованців за цей час перетворився усього на 100 грн. Тобто, щоб мати навіть мінімальну пенсію у 2 000 грн, потрібно було в ті часи відкладати по 20 000 000 карбованців щомісця. А більшість громадян таких зарплат просто не мали.

Не краща ситуація і зараз. Якби ви почали відкладати на пенсію з 2007 року, коли почалася пенсійна реформа, то зараз ваша накопичувальна пенсія вже знецінилася б у 4,8 рази навіть за офіційною статистикою інфляції. Тобто, кожна відкладена на старість 1000 гривень за ці роки дорівнювала б приблизно 200 гривням того часу. (Або, щоб мати сьогодні 1000 грн, вам потрібно було б відкладати по 5 000 грн з 2007 року).

Проблеми пенсійного віку та тривалості життя

Ще гірша ситуація з тривалістю життя. Сьогодні середній вік життя чоловіків в Україні складає трохи більше 67 років, тоді як вихід на пенсію планується підняти до 65 років. Фактично пенсіонер-чоловік відкладатиме на накопичувальну пенсію 30 років, а користатися нею зможе лише 2-4 роки.

Трохи краща ситуація у жінок, тривалість життя яких 76 років, а пенсійний вік планують підняти до 60 років. Фактично вони зможуть користуватися накопичувальними пенсіями близько 16 років.

Для порівняння, у Німеччині і жінки, і чоловіки мають право на пенсію з 65 років. Але тривалість життя чоловіків більше 78 років, жінок – більше 83 років. Тож і ті і інші справді мають можливість скористатися пенсійними накопиченнями протягом тривалого часу.

Сьогодні в питанні пенсійного забезпечення наша країна, згідно з статистичними даними ЄС, найбідніша на європейському просторі. За підрахунками Мінсоцполітики, понад 82% пенсіонерів отримують пенсію менше 4 тисяч гривень, що нижче фактичного прожиткового мінімуму (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 557 гривень).

З 1 вересня, в результаті підвищення мінімальної заробітної платні з 4723 до 5 тисяч гривень, мінімальна пенсія українця, який має повний страховий стаж, виросла з 1889,2 до 2000 гривень.