Чи варто підгодовувати птахів Кам’янського взимку

Як правильно підгодовувати диких птахів взимку на території міста і коли варто це робити?

Автор: Валентин Фіголь.

Коли слід підгодовувати птахів

Дикі птахи протягом усього року здатні самостійно знаходити собі їжу, але в морозну та сніжну погоду, при ожеледиці вони можуть втратити доступ до їжі і швидко померти від голоду. Саме тоді наша допомога у вигляді підгодівлі буде доречна. Тимчасово втративши доступ до природної кормової бази, птахи зможуть знайти їжу в годівницях, щоб уникнути виснаження і смерті.

У зимовий період велика частина птахів гине саме через голод. Саме тому так важливо допомогти їм пережити найважчий час, коли природний корм практично недоступний, а організм через холод вимагає навіть більшої, ніж звичайно, кількості їжі. Адже птаху необхідно підтримувати постійну температуру тіла, і чим холодніше на вулиці, тим більше енергії йде на це у організму. Сам по собі холод не такий небезпечний, як його поєднання зі снігом або ожеледицею, які перекривають шлях до їжі.

Для початку підгодівлі птахів, нагадують фахівці Хортицького національного заповідника, необхідна наявність хоча б однієї з перерахованих погодних умов:

  • наявність сніжного покриву: під шаром снігу птахам складніше знайти їжу;
  • утворення криги на поверхні землі і гілках дерев (ожеледь): при такій погоді роздобути харчування птахам практично неможливо;
  • сильні морози (-10 ° С і нижче): в такі періоди кормова база скорочується, а організм птахів вимагає більше харчування, щоб пережити холод.

Як тільки сніг розтанув і морози припинилися, підгодівлю можна призупинити, щоб птахи не втратили здатність знаходити їжу в природному середовищі існування. Особливо важливо допомагати кормом в другій половині зими, коли більша частина ягід з’їдена або замерзла.

Як правильно годувати птахів?

Для підгодівлі птахів взимку потрібно розмістити одну або кілька годівниць. Це може бути куплена в магазині, або зроблена самостійно дерев’яна годівниця, або ж саморобна годівниця з підручних засобів, наприклад, з пластикової пляшки, або з пакета від соку/молока.

Розмістити годівницю краще в місці, де птахів не турбуватимуть перехожі або автомобілі. Варто зауважити: якщо до годівниці зможе внадитись великий птах – ворона чи голуб, то меншим пташкам (горобцям, синичкам) туди доступу не буде, бо здоровило поїсть усе. Тому годівнички для маленьких пташок слід лаштувати так, аби великі конкуренти не могли дістатись до корму.

Щоб не нашкодити птахам, потрібно уважно поставитися до підбору продуктів, якими ви будете наповнювати годівниці. Багато за традицією або через незнання використовують для підгодівлі птахів продукти, які давати їм ні в якому разі не можна.

Ніколи не годуйте птахів хлібом, пшоном, смаженим насінням, солоними і копченими продуктами! Ці продукти дуже шкідливі для птахів, і можуть привести їх до смерті!

Хліб має властивість збільшуватися в об’ємі від вологи, також він здатний до бродіння, і призводить до закупорки органів травлення птахів. Це відноситься абсолютно до всіх сортів і різновидів хліба.

Пшоно, на відміну від проса, позбавлене природної оболонки, через це на його поверхні скупчуються окислені жири і шкідливі хімічні речовини, що може привести до смерті птахів.

Смажене насіння, як і будь-які смажені продукти, наносять непоправної шкоди печінці птиці, що сильно підвищує ризик смертності.

Продуктів, які добре підходять для підгодівлі птахів, досить багато. Серед них — пшенична і кукурудзяна крупа, несмажене і несолоне насіння, просо, пшениця, перловка, квасоля, сочевиця, вівсянка, льон, горох. Чимало птахів прилетять поласувати несолоним салом, яке можна як розмістити в годівниці (порізаним на кубики), так і закріпити шматочками на гілках дерев. Великим птахам припаде до душі також порізані кубиками гарбуз, морква, якісний корм для собак.