Кам’янське буде в руїнах без підтримки держави

Кам’янське буде в руїнах без підтримки держави

Житловий фонд в Кам’янському, як і скрізь в Україні, руйнується набагато швидше, ніж відновлюється. А українці, здебільшого, неспроможні фінансувати реновацію свого житла.

Якщо держава не втрутиться – житлові будинки розвалюватимуться дедалі швидше, і процес руйнації може навіть обігнати депопуляцію.

Автор: Валентин Фіголь.

Надто старі, щоб жити

Більше ніж три чверті житлового фонду Кам’янського перебуває в незадовільному технічному стані – про це кажуть і пишуть в міських Програмах розвитку житлового фонду представники міського самоврядування.

«Все репається й валиться, аж страшно!» – охарактеризував стан житлових будинків будівельник Вадим, який ремонтує житло в нашому місті понад 30 років.

Перш за все, тривогу досвідченого будівельника викликають старі цегельні будинки: «Ви подивіться: всі стоять порепані! Жодного нема, щоб без тріщин в стінах. Є такі, що кулак пролазить!..»

будинки руйнуються через комунікації

Те, що обвалюється декоративне ліплення та штукатурка з фасадів, на думку пана Вадима – ще півбіди, хоча й створює смертельну небезпеку для перехожих. «Найменша шпаринка в стіні – це мокра стіна, а мокра стіна – це холод і вогкість, пліснява… – ділиться досвідом майстер. – До того ж вода розриває стіну, збільшуючи тріщину».

Тріщина росте і порушує геометрію споруди, від цього виникають тріщини в інших місцях, і процес набуває характеру лавини, розповідає будівельник. Так тріщини знищили будинок по вулиці Лисенка. Тепер міська влада мусить шукати в бюджеті гроші на відселення мешканців аварійного будинку.

аварійний будинок Кам'янське
Аварійний будинок по вулиці Лисенка

Старі житлові будинки не просто репаються – вони поступово западаються в землю. Це добре видно по деформованим ганкам та водозливам. Мешканцям та комунальникам також добре відома така проблема, як переламування каналізаційних труб через заглиблення будинку в грунт.

«Будинок стоїть, поки він цілий, – зауважив будівельник. – Потекла покрівля, потекли труби в підвалі – значить, скоро почнуть репатись стіни, бо будинок почне перекошуватись, «гуляти» через вогкість…».

Мешканці не встигають ремонтувати житло, зазначає пан Вадим: загальний стан будинків дедалі погіршується. «Деякі будинки я вже знаю краще, ніж мешканці. Не встигнеш в одному місті залатати – відвалилось або потекло в іншому», – розповів майстер.

«Я не знаю, скільки ще простоїть «горплощадка» чи будинки 30-х років, та й «хрущовки», які взагалі тримаються на зварних петлях, – прогнозує будівельник. – Але точно аварій буде дедалі більше!»

«Моя Україна – суцільна руїна»?

Правдивість слів з пісні Кузьми Скрябіна підтверджують і експерти.

Приблизно 180 тисяч багатоквартирних житлових будинків сьогодні є в Україні, озвучив Олег Потапенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг України. З них 146 тисяч потребують капітального ремонту.

Олег Потапенко
Олег Потапенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг України.

«За моїми підрахунками, в Україні під реновацію підпадають близько 100 тисяч будинків. Інші 46 тисяч треба зносити, бо вийде дешевше побудувати нові. Йдеться про відновлення повного технічного стану з проведенням енергоефективних заходів. Плюс новий фундамент, оновлені стіни і заміна мереж: від сантехніки до проводки», – зазначив він. Бо стара зношена електрична проводка не лише збільшує небезпеку пожежі, а й збільшує споживання електроенергії.

Математика ремонту

За підрахунками пана Потапенко, ціна реновації житлового фонду в Україні сьогодні – десь 200 доларів США за квадратний метр. Тобто, щоб як слід оновити свій житловий будинок, мешканцям треба буде скинутись по 300 тисяч гривень. Після такої реновації будинок має прослужити ще років 50, прогнозує голова української Спілки споживачів комунальних послуг.

В Кам’янському, наприклад, Програма розвитку житлового фонду міста передбачає щорічні витрати приблизно по півмільярди гривень – чверть міського бюджету. Програма суто теоретично враховує лише капітальні та аварійні ремонти.

Поточні ремонти, які було закладено в тариф на обслуговування житла – це, за неофіційними підрахунками, ще близько 200 мільйонів гривень на рік. Якщо поточний ремонт відкласти на завтра – завтра може бути потрібен капітальний.

«Ті аварійні 100 тисяч будинків ми множимо на 5 тисяч «квадратів» – така середня площа будинку, що вимагає реновації, і отримуємо 500 млн кв.м. Множимо їх на $ 200 і отримуємо $ 100 млрд. Це і є орієнтовна сума, необхідна нам для повної реновації житла по всій країні», – розповів пан Попенко.

Чи держава має дати?

Держава повинна створити програму реновації житлового фонду, а люди повинні будуть розплатитися за неї шляхом економії на платіжках за деякий час, переконаний О. Попенко. Після відновлення будинку платіжка українця скоротиться мінімум на 30-40%.

«І з цієї різниці мешканці можуть поступово компенсувати витрати держави за реновацію», – резюмує він.

Олексій Кучеренко
Екс-міністр ЖКГ, нардеп Олексій Кучеренко

Екс-міністр ЖКГ, нардеп Олексій Кучеренко, також наполягає на необхідності розробити держпрограму по модернізації житлового фонду, визначивши механізми фінансування та співфінансування реновації.

«Це можуть бути державні кошти, гроші інвесторів, частково власників будинків. Але тут виникає питання: що робити з людьми, коли передбачається співфінансування, якщо громадянам така модернізація буде не по кишені ?..» – говорить Кучеренко.

В першу чергу, впевнений колишній міністр, влада повинна ухвалити політичне рішення, оскільки зіпхнути на населення проблему обвалу будинків і капітального ремонту не вдасться.