Навколо Кам’янського фермери готуються блокувати автотраси

Навколо Кам’янського фермери готуються блокувати автотраси

Українські фермери напередодні посівної кампанії вимагають полегшення умов зберігання пального, погрожуючи загальним страйком та акціями протесту з перекриттям доріг, якщо влада їх не почує.

Автор: Валентин Фіголь.

Обурення фермерів

На 16 березня в Україні призначено попереджувальний страйк фермерів. Фермери Дніпропетровщини підтримують колег. А Кам’янське тепер – райцентр з тисячами сільгоспвиробників. Тож навіть формально робити вигляд, що проблеми фермерів нас не стосуються, вже не вийде. Та й по цінах на продукти видно, як ведеться українським селянам…

«До 16 березня влада має відреагувати на вимоги працівників галузі», – такий ультиматум озвучив голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів Іван Слободяник. – В областях ми закликаємо виходити до будівель ОДА, а в Києві – своя акція. Сьогодні починаємо створювати страйкоми і запрошуємо до цього всі інші аграрні асоціації, кого торкається біда з податковими перевірками і штрафами. Закликаємо долучитись усіх фермерів».

голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів Іван Слободяник
Голова Всеукраїнського Конгресу Фермерів Іван Слободяник озвучив ультиматум

Аграрії вимагають скасування ліцензій на зберігання пального для власних потреб, замінити це ліцензування простим декларуванням, удесятеро зменшити штрафи за зберігання цього пального (зараз сума сягає 500 тис. грн..), продовжити мораторій на перевірки від держорганів до кінця карантину та повернення спецрежиму ПДВ для агровиробників.

«Ми надавали запит у податкову стосовно того, що відбувається зараз з перевірками по пальному. Відповідь шокувала – податкова перевиконала план перевірок утричі. Тобто, зазвичай державні органи перевіряють 5% суб’єктів, але серед тих, хто отримав ліцензії на пальне, перевірили вже 15%. Під час перевірок податківці тиснуть на фермерів і створюють стресові ситуації, коли керівник ферм-господарства підписує усі протоколи, які показують», – розповідає голова Конгресу Фермерів.

Анатолій Гайворонський, заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів, розповів, що під час перевірок чіпляються податківці до найменших недоліків:

«Бочка для солярки на колесах, хоча нікуди не їде, а у дворі стоїть. Це вже вважається не зберіганням, а перевезенням. Значить скасування ліцензії і штраф. Вони нас в тінь заганяють!», – розповів один з фермерів.

Григорій Шамрицький, з Конгресу Фермерів Полтавщини, додає: «Ми останнім часом переконували фермерів області, що потрібно виходити з тіні, працювати в білу, платити податки. Фермери ставали легальними, переходили в законну площину. І тепер вони змушені отримувати ці ліцензії, а отже – перевірки і штрафи. Бо в тебе неправильна бочка, не так закопана чи на колесах».

Йдеться про запровадження ліцензування місць зберігання пального для власних потреб. Ідея полягала в детінізації ринку пального, але під дію закону потрапили і аграрії.

«Конгрес Фермерів розробив проект закону, який внормовує цю проблему зі зберіганням пального, але щоб його ухвалила Верховна Рада потрібен час. І поки документ розглядатимуть податкова вже зараз повинна зупинити перевірки аграріїв і припинити їх кошмарити», – пояснює вихід з ситуації Іван Слободяник.

Всеукраїнський Конгрес фермерів на тому тижні зареєстрував законопроект про скасування ліцензування на зберігання пального для власних потреб фермерів.

Це законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» щодо врегулювання окремих питань зберігання пального сільськогосподарськими товаровиробниками».

Ключове, що передбачає документ: заміна ліцензування зберігання пального простим декларуванням та зменшення вдесятеро штрафу за відсутність такого декларування (хто не в курсі, зараз це 500 тис. грн.).

Фермери Дніпропетровщини брали участь в роботі Конгресу і підтримали законопроект та ідею страйку, розповіла Оксана Єськова, активіст ГО «Самозахист підприємців».

Фермери кажуть, що чекають від фіскалів спротиву в просуванні законопроекту, тож страйк готується на його підтримку.

На попереджувальному страйку фермери обіцяють поводитись тихо. А от наступного разу – нахваляються перекривати дороги тощо.

«Ніхто не хоче цього робити, але якщо нас не чують – нема іншого виходу!» – резюмував І. Слободяник.

Реакція влади

Ввести поетапність у накладанні штрафів за порушення законодавства з ліцензування місць зберігання пального – диференційована система, виходячи із обсягів пального. І переглянути суми штрафних санкцій – такі пропозиції було озвучено в понеділок, 1 березня, на нараді під головуванням заступника міністра Мінекономрозвитку Тараса Висоцького. Нарада була якраз з оперативного вирішення питань, пов’язаних з оподаткуванням в аграрному секторі. Однією із головних тем було обговорення питань щодо діючого законодавства з ліцензування зберігання пального.

«Виходячи з того, що штрафи застосовуються до тих, хто порушує закон, я не думаю, що потрібно сильно їх знижувати. Можливо диференціювання від обсягів, з яким пов’язане порушення. Але якщо немає обліку, дуже важко визначити обсяги», – висловила свою позицію заступниця Міністра фінансів України Воробей Світлана Іванівна, повідомляє agronews.ua.

Заступниця Міністра фінансів України Воробей Світлана Іванівна
Заступниця Міністра фінансів України Воробей Світлана Іванівна

«Дуже часто самі платники не дуже переймаються тими змінами, які в законі є. Закон же існує не місяць, і не два, а його ніхто не збирається виконувати. Ми ж хочемо не процес, а результат», – прокоментувала ситуацію посадовець.

Воробей розповіла, що Міністерство фінансів України підтримує ініціативу щодо «не настільки болючої» першої перевірки аграріїв.

«Тобто перша перевірка, якщо встановлюються порушення, може бути застосований штраф номінально або нижчий, а вже вдруге, втретє, вибачте, але закон треба виконувати», – наголосила заступниця міністра.

Вона додала, що були наведені приклади податковою, коли справа не тільки в самій системі обліку, а і в ухиленні сплати податків. З її слів: «це якісь схеми, схеми ухилення від інших податків, і навіть не акцизного податку, а і ПДВ, приховування пального і т. д.».

«Треба входити в диференційовану систему. Згодні, першу перевірку зробити більш м’якшу попередніх. Але скасовувати норму не можна. Вона повинна бути і покарання за свідоме невиконання цієї норми повинно бути суттєвим», – резюмувала пані Воробей.