На запитання про щеплення відповів МОЗ України

На запитання про щеплення відповів МОЗ України

На найбільш поширені запитання про щеплення від коронавірусної хвороби відповіли фахівці Центру громадського здоров’я МОЗУ.

Автор: Валентин Фіголь.

Медицина Кам’янського готова до початку вакцинації від коронавірусу. Про це ще в лютому заявила Наталія Ктитарова, секретар міськради, обговорюючи це питання з депутатами. Тим, хто визначається з вакцинацією для себе, пропонується взяти до відповіді на запитання про щеплення від ЦГЗ МОЗУ.

 1. Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення не треба. Варто вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли – невідомо, як довго зберігається набутий імунітет.
 2. Щоб безкоштовно вакцинуватися, пацієнт має бути у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я. Зареєструватися можна в будь-якого лікаря. Ви вже зареєстровані, якщо маєте укладену декларацію з лікарем, отримували ліки за програмою “Доступні ліки” чи електронне направлення в лікаря.
  Безоплатно вакцинуватися можна в будь-якому закладі охорони здоров’я чи в лікаря, який визначений Міністерством охорони здоров’я України та має договір з Національною службою здоров’я України на відповідний пакет послуг. Перевірити, чи має надавач такий договір, можна на сайті НСЗУ або за номером 16-77. Всю інформацію можна отримати за номером: 0 800 60 20 19.
 3. Вакцинація від COVID-19 є добровільною та безкоштовною. Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю. У разі необхідності можна отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров’я.
  Правила в’їзду кожна країна встановлює самостійно. Потрібно слідкувати за умовами на офіційних ресурсах країни, в яку прямуєте.
 4. На першому етапі щеплення робитимуть мобільні бригади. Склад мобільної бригади: лікар, дві медсестри, реєстратор та водій. Потім медпрацівники постійних пунктів щеплення вакцинуватимуть усіх людей відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.
  В лютому медичні мобільні бригади пройшли практичні навчання з імунізації від COVID-19 вакцинами від Pfizer/BioNTech та AstraZeneca (Covishield).
 5. Від 1 березня 2021 року в Україні записують до списку очікування на вакцинацію. Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:

1-й етап – медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей).

2-й етап – решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей).

3-й етап – люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей).

4-й етап – люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі (≈ 11 млн людей).

5-й етап – решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).

Більшості працівників бюджетної сфери та держслужбовцям не потрібно записуватись – це зробить роботодавець. Усі інші можуть записатись до списку очікування через портал чи мобільний застосунок Дія або національний контакт-центр МОЗ.

 1. У тих, хто вакцинується за державний кошт, не буде вибору вакцини.
 2. Захист від вірусу, який людина отримує після хвороби, називається природним імунітетом. Наразі в лікарів немає чіткого розуміння, як довго захищатиме вас отриманий імунітет.
 3. Вакцинованим варто носити маски у публічних місцях. Невідомо, чи може вакцина від COVID-19 захистити від передавання вірусу між людьми.
 4. Чи безпечна вакцинація для дітей віком до 16 років – наразі невідомо. Тому вакцини не застосовують для дітей.
 5. Вакцина не змінює ДНК. Цей фейк найчастіше використовують щодо мРНК-вакцин. Вакцина мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК, бо не потрапляє до ядра клітини.
 6. Препарат має інструкцію, де вказані протипоказання до його застосування. До загальних належить:

– важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини,

– гіперчутливість до одного з компонентів вакцини (дізнатися про склад вакцини можна у медичних працівників, які проводять вакцинацію,

– гостре захворювання (температура тіла вище 38,5ºC), застуда або субфебрильна температура.

 1. Очікується, що вакцини у вільному продажу і в приватних медичних закладах можуть з’явитися в другій половині 2021 року.