Як вибрати в Кам’янському секцію єдиноборств

Як вибрати в Кам’янському секцію єдиноборств

Щоб вибрати підходящий вид бойового мистецтва, новачку варто подивитись, як б’ються спортсмени – адже вони тренуються саме для цього.

Автор: Валентин Фіголь.

«Нема поганих єдиноборств – є погані тренери», – приблизно так відповідали автору визнані майстри бойових мистецтв на запитання «який вид єдиноборств найкращий».

«Нема гірших та ліпших – є більш та менш підходящі», – додають майстри рекомендацію щодо вибору, в яку секцію піти самому чи повести дитину.

Зазвичай, єдиноборствами починають займатись, щоб навчитись битися. Отже, щоб визначитись, чи підходить вам конкретний вид бойового мистецтва – подивіться, як б’ються на змаганнях спортсмени різних шкіл та секцій.

Варто зауважити, що спортивний бій обумовлений правилами, які обмежують застосування бійцівської техніки на рівні, що оптимізує травматичність.

Отже, перед спортсменом стоїть завдання, з одного боку, відлупцювати супротивника, з іншого – не порушити обмежень, щоб тебе не вигнали зі змагань.

Днями бійці Кам’янського якраз брали участь в кількох змаганнях, тож можна було порівняти особливості поєдинків в кількох видах єдиноборств.

Почнемо з чемпіонату України з бойового мистецтва Він Чун ушу, в якому взяли участь бійці з Кам’янського у складі команди Дніпропетровщини.

Він Чун
Техніка Він Чун, тренер Андрій Шамардін праворуч

У Він Чун, як розповів тренер Андрій Шамардін, на змаганнях б’ються в повний контакт – з усієї сили. Бій відбувається на короткій дистанції, удари теж, переважно, по коротких траекторіях, ніби випереджаючи дії супротивника. Можна бити руками й ногами куди хочеш, окрім больових точок, попадання в які особливо небезпечне для життя. Можна збивати супротивника з ніг підсічками та проводити больові прийоми. Спортсмени б’ються в легких захисних рукавичках з вільними пальцями.

Бійці Він Чун, незважаючи на велику щільність ударів у поєдинку, травмуються не частіше за представників інших видів єдиноборств. «Постійно приділяється увага профілактиці травматизму», – прокоментував тренерську роботу в цьому напрямку А. Шамардін. Спортсмени вчаться самодисципліні та відповідальності паралельно з вмінням битися – це є ознака ефективності школи, вважає тренер: «У бойового мистецтва є військовий та соціальний аспекти. Це як в двоколісному візку: без одного колеса візок перекинеться».

Геть інший підхід до організації спортивних поєдинків демонстрували юні бійці Шотокан карате на відкритому кубку Кам’янського для молодих спортсменів.

Шотокан карате
Шотокан карате, тренер Андрій Миршавка ліворуч

Тут також бились в легких рукавичках. Але спортивні поєдинки в Шотокан проводяться в дозованому, або легкому, контакті. Спортсмени не б’ють з усієї сили, а тільки позначають удар на тілі супротивника. Поєдинки часто нагадують гру в квача: після кожного доторку поєдинок зупиняється для оголошення суддями результату.

Каратисти Шотокан б’ються руками й ногами куди завгодно, окрім точок критичного ураження. Через те, що удари тільки позначаються, суддям доводиться бути вельми пильними, щоб помітити, хто з суперників першим торкнувся іншого при стрімкому обміні ударами.

«Зважайте на те, куди в момент удару рухається супротивник – на вас чи від вас, – навчав суддів та бійців тренер Андрій Миршавка. – Від цього залежить сила контакту».

Дозує контакт сам спортсмен, зважаючи на супротивника: як ти – так і тебе… Як і скрізь в спорті, на змаганнях буває боляче.

Колішевський
Тренер Євген Колішевський на змаганнях

Третій приклад – спортивні поєдинки в Кіокушин кан карате, можна було побачити на турнірі «Воля до перемоги», влаштованого Кам’янською федерацією цього виду єдиноборств.

В Кіокушині спортсмени б’ються в повний контакт, в захисних шоломах, легких рукавичках та щитках на гомілки. Б’ються руками й ногами, заборонено бити руками по голові та хапатися за супротивника.

Каратисти, зазвичай, б’ються на середній або довгій дистанції, полюбляючи розмашисті удари. Акцент робиться якраз на один, вирішальний удар з усієї сили, пояснив Євген Колішевський, тренер з Кіокушин кан карате.

змагання
На змаганнях буває боляче

«Об тіло бійця мають ламатися предмети з дерева», – такий принцип підготовки має вберегти від важких травм, здавна вважають каратисти, спеціально тренуючи «робочі» поверхні кінцівок та тулубу.

Який спосіб битися найбільше підходить людині – до такого їй і слід готуватись, вважають тренери з єдиноборств. І рекомендують зважати на це, вибираючи собі секцію для тренувань.