«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції

«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції

“Гробки”, або ж поминальні дні, на цвинтарях Кам’янського пройшли спокійно – без зафіксованих конфліктів та порушень закону.

Кам’янчани, як показали минулі дні, дотримуються традиції відвідувати могили близьких людей, але роблять це більш культурно, ніж раніше.

Автор: Валентин Фіголь.

«Щороку на гробки людей повно! Ковід, не ковід – приходять поминати своїх!» – коментують старовинну традицію продавець та покупці пластмасових квітів біля входу на «Жданівський» цвинтар.

Відвідувачів на кладовищах Кам’янського вдень 11 травня було небагато. Але минулі вихідні залишили досить слідів, щоб оцінити розмах відзначення поминальних днів в 2021 році.

«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції - ФОТО

За церковними правилами, саме у вівторок, через тиждень після Великодня, слід поминати молитвами та ритуалами померлих родичів та близьких людей. Тому на цвинтарі православні клірики правили відповідний ритуал вдень 11 травня.

На цвинтарі Соцміста було більш велелюдно. Сигналили автомобілі, роздратовано кричали одне на одного водії, намагаючись проїхати всередину території.

Руху автотранспорту по цвинтарях ніхто не перешкоджав.

Відвідуючи цвинтарі в поминальні дні більше 20 років, автор хотів би озвучити певну тенденцію щодо манер земляків відзначати їх.

Раніше, ще років 10-15 тому, на «гробках» репортеру було веселіше. То в когось із поминальників загориться хата, і натовп п’яних сусідів заважає пожежним… То діти зливають всі підряд алкогольні напої могил в пляшки і носять батькам… То відвідувачі поб’ються і завалять чужий надгробок…

А останні роки, ще до епідемії коронавірусу, стало набагато нудніше. Навіть п’яного, який спить на могилі, не побачив автор цьогоріч, відвідавши 3 цвинтарі за 2 дні.

«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції - ФОТО

До того ж, люди стали менше полишати сміття на цвинтарях. Майже не видно залишків могильних бенкетів: хіба що пакет зі сміттям в кущах. Можливо, сміття просто швидше прибирають. Але, судячи з куп на узбіччях, цього не скажеш – видно, що назбиралося за кілька днів.

Відвідувачі продовжують активно оздоблювати могили штучними квітами та ритуальною символікою. Через кілька днів це все стає сміттям, і елементи поховальної атрибутики літають по посадках за вітром разом із курявою.

«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції - ФОТО

«Гробки» в Кам’янському: традиції та тенденції - ФОТО