За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському

За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському

Старі дерева – це живі пам’ятники природи та свідки людського  впливу на довкілля. Тому вихованці Дитячого екологічного центру Кам’янського беруть участь в науково-природознавчому проекті «Видатні дерева Січеславщини».

Автор: Валентин Фіголь.

Живі пам’ятники

Проект «Видатні дерева Січеславщини», створений науковцями Дніпра та області, має на меті звернути увагу громадськості на унікальні пам’ятки рідної природи – старі дерева.

Два роки тому в Україні з’явилася онлайн-карта найстаріших дерев. На ній позначили більше 400 рослинних ветеранів. Більше всього їх збереглося в Києві – 350, а також у Львівській і Тернопільській областях. На сьогодні в Україні є 43 дерева, яким більше тисячі років.

За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському - ФОТО
Двохсотрічна липа біля села Новостепанівка

На мапі є і три дніпровські ветерани: стара бузина-кущ на вулиці Мандриківській, і два дуби – 500-річний біля села Кочережки та на 100 років молодший у селі Андріївка. Карта інтерактивна, її можна коригувати.

В проекті, присвяченому старим та помітним деревам нашого регіону, беруть участь науковці та любителі природи. Вони знаходять такі дерева, описують їх та вивчають. Побачити видатні дерева ріднокраю можна на фб-сторінці «Видатні дерева Січеславщини».

За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському - ФОТО
Біолог Вадим Манюк біля “залізного дерева” в Дніпрі

«Сподіваюсь, наступними етапами в популяризації і захисті дерев нашого міста вже невдовзі стануть відповіді кроки з боку міської та обласної влади (адже пам’ятки природи створюють рішеннями саме обласних рад!) щодо оголошення наших видатних дерев пам’ятками природи, а самі дерева включать до маршрутів містом екскурсоводи та всі, хто причетні до розробки таких маршрутів!», – прокоментував сподівання учасників проекту біолог Вадим Манюк.

Існує проблема збереження старовікових дерев, які мають історичну, естетичну та іншу цінність, вважають учасники проекту. Необхідно, на думку науковців та краєзнавців, виконувати їх заповідання та збереження.

Верба-свідок

Участь в вивченні старих дерев взяли і вихованці Дитячого екологічного центру Кам’янського.

«Місто Кам’янське, в якому я живу, є промисловим містом, – написав про роль зелених насаджень 13-річний Олексій Кізенко з гуртка «Геологічне краєзнавство». – Багато дерев у місті сприяє покращенню екологічного стану навколишнього середовища: дерева виділяють кисень, поглинають пил та гази, знижують рівень шуму, стабілізують вітровий режим, захищають мешканців міста від літньої спеки».

Під час однієї з природознавчих розвідок в 2020 році юні екологи та географи надибали стару вербу біля відселеного житлового будинку по вулиці Оніщенко, 13. Тут, на краю Самишиної балки, стоять кілька покинутих після зсуву в 90-ті роки 5-поверхових будинків. Тепер школярі вивчають тут, як природа нівелює вплив людської діяльності на довкілля.

За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському - ФОТО
Олексій Кізенко та верба-свідок в Кам’янському

«Між другим та третім під’їздами я звернув увагу на вербу, – розповів Олексій про свою знахідку. – Ця верба, напевно, була посаджена ще до будівництва будинку, тобто була свідком життя його мешканців та їх відселення. Також вона має історичну цінність через те, що була і залишається живим свідком подій 90-х років по зруйнуванню будинку № 13».

З серпня 2020 року по травень 2021 року школярі вивчали та досліджували вербу, робили фото. Обрали власну назву дерева: «Верба біла – дерево-свідок».

Орієнтовний вік дерева відповідає 80 рокам. Висота дерева – 16 метрів, обхват стовбура на висоті 1,3 метра – 3 м 17 см.

Дупла на дереві відсутні. Верба відноситься до дерев, які є стійкими до небезпечних екологічних чинників. Дерево зараз знаходиться в задовільному стані, навіть у віці 80 років.

За збереження старих дерев виступають юні екологи в Кам’янському - ФОТО

З отриманими даними під час спостереження за станом верби білої юні екологи братимуть участь в обласному природоохоронному конкурсі «Природна скарбниця Придніпров’я».

«Усі старовікові дерева повинні бути ботанічними пам’ятками природи як живі свідки різних історичних подій, культурного життя, – переконаний О. Кізенко. – Дерева мають стати для людей естетично привабливим місцем духовного збагачення і природоохоронного виховання».