Відкритий ринок землі – загибель для природи України, кажуть науковці

Відкритий ринок землі – загибель для природи України, кажуть науковці

Відкриття ринку сільгоспземль знищить природні екосистеми, попереджають українські науковці. Вони вимагають від влади залишити у державній власності землі сільськогосподарського призначення, зайняті природною рослинністю: степи, луки, самосійні ліси та водно-болотні угіддя.

Автор: Валентин Фіголь.

Більш ніж півсотні науковців України звернулися до президента України із закликом накласти вето на прийнятий проект закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 2194 від 01.10.2019 р. Проект закону Верховна Рада України прийняла в повторному другому читанні 28 квітня.

«Ми прекрасно розуміємо актуальність цього законопроекту, як інструменту реалізації земельної реформи, але категорично не згодні з позицією авторів цього законопроекту, які проігнорували зауваження до цього законопроекту від природоохоронної громадськості», – сказано в зверненні науковців, опублікованому в інтернеті.

Земля, нагадали автори звернення, це, в першу чергу, життєвий простір для екосистем (лісів, степів, боліт), що забезпечують нас повітрям, водою, ґрунтами, формують та підтримують біорізноманіття і екологічний баланс. Оскільки 70 % території Україні є землями сільськогосподарського призначення, то екологічна та земельна політика в нашій державі – нероздільні поняття.

Прийнятий законопроект №2194 передає у комунальну власність громад і спрощує продаж, оренду та зміну цільового призначення не лише орних земель, але й степів, луків (під виглядом пасовищ та сіножатей) та самосійних лісів. Це, вважають науковці, призведе до подальшого збільшення розорювання, викидів парникових газів, деградації біорізноманіття та зникнення лісів. І врешті – до масштабного опустелювання території України.

Саме викиди від розорювання нових територій під час ведення сільського господарства є найбільш стрімко зростаючими джерелами викидів парникових газів у атмосферу в Україні протягом останніх років, акцентують автори звернення до влади.

Згідно даних Світового Банку, орні землі складають 56.8% території України, що є третім показником в світі. Високий рівень розораності веде до ерозії ґрунтів, зникненню річок і в Україні є головним фактором змін клімату та опустелювання.

«Ситуація з використанням земель в Україні на сьогодні близька до критичної. Загальна площа сільськогосподарських угідь, які зазнають впливу однієї лише водної ерозії, складає 10,6 млн. га орних земель (32 % від їх загальної площі), – цитують науковці свій 5-річний звіт про опустелювання та деградацію земель. – …Щорічне зростання площ еродованої ріллі в цілому по Україні сягає 60−80 тис. га.; …щорічні втрати гумусу становлять 0,65 тонни на 1 гектар,… а незадовільний екологічний стан земель є однією з головних причин погіршення стану довкілля».

В той же час, природно-заповідний фонд (ПЗФ) охоплює лише 6 % території України, зазначено в зверненні. Наша держава значно відстає по цьому показнику від розвинених країн: в США цей показник складає 12%, в ЄС 18%. При цьому однією з умов прийняття України до ЄС є доведення площі ПЗФ до 15 % відсотків території країни.

«Природоохоронна громадськість, Комітет ВР з екологічної політики, Міністерство захисту довкілля неодноразово просили не поспішати з передачею степів, луків та самосійних лісів до складу територіальних громад, оскільки ці землі мають статус земель сільськогосподарського призначення (пасовища, сіножаті) і очевидною є загроза перетворення цих природних територій на орні землі з комерційною метою, – нагадують науковці. – Автори законопроекту не захотіли вживати будь-яких запобіжних механізмів задля збереження цих територій в недоторканому стані».

Автори звернення нагадали Президенту про його заяву на торішньому міжнародному саміті кліматичних амбіцій, що Україна посилить свою участь у глобальній боротьбі зі зміною клімату, а довгостроковою ціллю України є досягнення вуглецевої нейтральності.

Нагадали і Указ Президента України «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року» № 722 від 30.09.2019 р., де написано про «вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі зміною клімату та її наслідками, захист та відновлення екосистем суші, боротьба з опустелюванням, припинення і повернення назад (розвертання) процесу деградації земель та зупинка процесу втрати біорізноманіття».

«Без термінових заходів зі зменшення рівня розорюваності України та збереження природних екосистем задекларовані Вами цілі сталого розвитку та бажання досягти кліматичної нейтральності не можна буде реалізувати практично», – написали науковці.

Автори звернення вимагають від Президента накласти вето на закон №2194, а також залишити у державній власності землі сільськогосподарського призначення, зайняті природною рослинністю: степи, луки, самосійні ліси та водно-болотні угіддя.

Під зверненням стоїть близько 60 підписів науковців з усієї України.