Річниця суду у справі побитого охоронця в Кам’янському

Річниця суду у справі побитого охоронця в Кам’янському

Судовий розгляд справи про побиття охоронця біля крамниці АТБ на БАМі почався в травні 2020 року. За рік суд ще не допитав ані потерепілого, ані підсудного.

Автор: Валентин Фіголь.

Рана нізвідки

Розповідати про перебіг судової справи про бійку на БАМі, під час якої співробітник приватного охоронного підприємства отримав відкриту черепно-мозкову травму, «Пильний погляд» почав в травні минулого року – як тільки справу почав розглядати Баглійський районний суд.

Судовий розгляд справи став чудовою ілюстрацією того, як чиниться правосуддя в Україні. За рік адвокати підсудного так і не дочекались, щоб прокуратура надала суду документи, на яких базується звинувачення.

«Я досі не розумію, на чому базується звинувачення проти мене!» – коментує ситуацію Дмитро К., підсудний.

Сама бійка, під час якої охоронець отримав травму, відбулась 21 травня 2019 року біля магазину АТБ на БАМі. Ось що про бійку розповів Дмитро.

Того вечора він був в АТБ разом з групою знайомих. Вийшов трохи раніше за інших і відійшов ненадовго. А коли за кілька хвилин повернувся, біля входу до АТБ стояли 2 патрульні авто приватного охоронного підприємства і працівники супермаркету. Виявилось, що шукають приятелів Дмитра – ніби вони вийшли з магазину, не заплативши за товар. Дмитро вирішив дочекатись поліції, щоб з’ясувати ситуацію.

Поки чекали поліцію, повернулись до входу в супермаркет знайомі, а також приїхала ще одна машина з двома охоронцями, з іншої охоронної фірми.

І тут почалось. Один з новоприбулих охоронців пішов до групи підпилих знайомих Дмитра. Поводився охоронець агресивно – вимахував дрючком та балончиком зі сльоззогінним газом перед хлопцями. «Навіть інші охоронці казали йому, щоб не ліз, а чекав поліцію, – розповів Дмитро. – Ніхто ж не тікав…»

Почалась бійка між охоронцем та хлопцями. «Я побачив, що хлопці зараз добряче віддухопелять охоронця, і побіг до місця бійки, щоб розборонити їх, – згадує Дмитро. – Одночасно зі мною побіг туди ж другий охоронець…»

Підбігши, Дмитро витяг з бійки охоронця: «Я його відтягнув убік, він пручався і прискав газом в усі боки». Після цього Дмитро пішов з місця конфлікту. Почали розходитись і інші учасники – так і не дочекавшись поліції.

Тільки опісля Дмитро дізнався: поки він тягав одного охоронця за бронежилет, хтось розбив голову іншому охоронцю, спричинивши тяжкі тілесні ушкодження.

«Півроку мене взагалі не чіпали, я навіть не фігурував у матеріалах слідства», – розповів Дмитро. Аж ось восени 2019 року його запросили до Південного райвідділення поліції. Спершу як свідка. Потім якось вийшло, що потерпілий почав міняти свої свідчення і… в грудні Дмитрові оголосили про підозру в тому, що це він вдарив по голові потерпілого охоронця.

«Ніхто не бачив, що це я вдарив охоронця, – розповідає підсудний. – Потерпілий теж не бачив, хто його вдарив по голові. Лише посвідчив: відчувши біль у голові, обернувся – і побачив неподалік мене… Є також шматок відео, знятого камерою спостереження АТБ, на якому видно, як я та охоронець, якого потім вдарили по голові, поряд біжимо до місця бійки… Але в мене в руках не було нічого такого, чим можна було розбити голову людині».

Судова тяганина

Поки поліцейські розслідували цю справу, двоє слідчих самі опинились під слідством через ігнорування слідчих дій. Кримінальне провадження проти правоохоронців, які вели досудове розслідування, ще продовжується, як зазначав в суді представник прокуратури.

На перших судових засіданнях адвокати підсудного намагались довести, що поліція неякісно, з порушеннями підготувала матеріали справи для передавання до суду. І тому справу треба повернути до поліції на дорозслідування.

Але суд визнав, що обвинувальний акт підготовлено як слід. Хоча прокуратура досі так і не надала на вимогу захисту документів, на яких базується обвинувачення.

Чергове судове засідання у справі мало відбутись 25 травня. Але не відбулося. Не з’явився до суду потерпілий, якого саме мали допитувати. Адвокат потерпілого заявив, що молодик почувається недобре – в нього погіршився стан здоров’я після отриманої травми.

Це вже не вперше через відсутність потерпілого суд відкладається. Суддя знову перенесла засідання на місяць.

«Я вже рік щомісяця, як на роботу, приїжджаю до суду, – ремствує Дмитро. – Я витрачаю свій час і гроші на адвокатів. І досі не розумію, чого це мене призначили крайнім в цій історії?..»