Чи подобається вам жити в кредит? Таке питання задало українцям Міндовкілля. Адже для України 8 серпня настав День екологічного боргу – час, коли ми використали всі природні ресурси, які планета може нам дати за рік. Для всього світу в цілому такий відлік розпочався трохи раніше – 29 липня. Тобто, людство живе сьогодні, об’єктивно недооцінюючи можливості планети та нераціонально збільшуючи попит на її ресурси.
“Виходить, ми беремо у неї на 74% більше, ніж вона може нам запропонувати та відновити за рік”, – зазначили у Міндовкіллі.
Там наголосили, що людська діяльність продукує значні обсяги вуглецю, які океани та ліси не в змозі поглинути.
“Ми продовжуємо виснажувати природні багатства, розорювати землі та вирубувати ліси. А ще залишати після себе тонни непотрібних речей на звалищах. Ми не замислюємося, що треба дбайливо ставитися до води. Не завжди помічаємо зникнення тих чи інших видів тварин і рослин, та все сприймаємо як належне. А ще щиро дивуємося, чому 10 років тому зима була сніжною та морозною, а зараз більше схожа на міжсезоння. Або чому у світі все більш стрімкими та частими стають надзвичайні ситуації – повені, посухи, урагани тощо”, – наголосили у відомстві.
Однак, зазначається, що можна відтермінувати День екологічного боргу. Глобальна мережа екологічного сліду та Шотландське агентство з охорони навколишнього середовища (SEPA) запустили проект «100 днів можливості», в рамках якого оприлюднюють рішення, що здатні змінити ситуацію.
Так, нариклад, відтермінування можливе:
- на 13 днів – якщо вдвічі скоротити харчові відходи у всьому світі;
- на 7 днів – якщо замінити 50% світового споживання м’яса на продукти рослинного походження;
- на 2,4 дні – якщо на 10% зменшити використання автомобілів;
- на 1,6 дня – якщо покрити половину будівель світу зеленими дахами.
-
Кожен на своєму рівні також може вплинути на розмір «екологічного кредиту», якщо наприклад:
- замість авто, дозволити собі хоч інколи пройтися пішки або проїхатися на велосипеді;
- не купувати зайві речі, які потім швидко опиняються на смітнику;
- віддавати перевагу товарам, дружнім до довкілля;
- економити та раціонально використовуючи воду і електроенергію;
- посадити дерево, або принаймні не знищувати те, що висаджено іншими.
У Міндовкіллі наголосили, що у людей немає запасної планети. Тому, щоб змінити світ на краще, обов’язково потрібно діяти вже сьогодні.