Про загрозу втрати здоров’я через ожиріння нагадали лікарі Кам’янського

Про загрозу втрати здоров’я через ожиріння нагадали лікарі Кам’янського

Медицина вважає проблему зайвої ваги настільки гострою, що в світі з 2015 року 11 жовтня відзначається День боротьби з ожирінням.

Коли важко жити

Відзначати День боротьби з ожирінням запропонувала Всесвітня федерація ожиріння – World Obesity Federation, некомерційний орган, який має офіційні відносини з Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Мета полягає в тому, щоб привернути увагу людей у всьому світі до цієї глобальної проблеми і, відповідно, покращити загальний стан здоров’я та якість життя.

Нині це особливо актуально, адже ожиріння значно збільшує ймовірність настання важких наслідків у хворих на COVID-19. Також ожиріння збільшує ризик виникнення неінфекційних захворювань, таких як захворювання серця, діабет ІІ типу, синдром обструктивного апное сну (хропіння), деякі види онкологічних захворювань, патології суглобів та астми. Про це нагадали лікарі Кам’янського медцентру здоров’я та медицини спорту.

Ожиріння – хронічне рецидивуюче захворювання, яке характеризується надлишковим накопиченням жирової тканини в організмі і обумовлене порушенням обміну речовин. Основною ознакою ожиріння є накопичення жирової тканини в організмі у чоловіків більше 10-15%, у жінок більше 20-25% від маси тіла. Частіше всього патологія виникає внаслідок споживання їжі з високою енергетичною цінністю (калорійністю) у поєднанні з недостатньою фізичною активністю і фактором генетичної сприйнятливості. В окремих випадках спостерігається виникнення захворювання на тлі ендокринних порушень, прийому медикаментів або психічних розладів.

Яка вага нормальна

Підтримання постійної нормальної ваги тіла зменшує ризик найбільш небезпечних захворювань – серцево-судинних, діабету та раку. Визначити оптимальну вагу можна за допомогою уніфікованого показника – індексу маси тіла (ІМТ). Важливим додатковим параметром є окружність талії. Методика рекомендована МОЗ України.

ІМТ вважається оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту), які дозволяють оцінити ризики для здоров’я. Показники ІМТ в межах норми свідчать про низький ризик серцево-судинних захворювань та діабету.

Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Наприклад, визначимо індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см:

ІМТ = 65 / 1,7×1,7 = 22,5

Далі – звіряємо одержані показники. ІМТ менше 18.5 свідчить про недостатню вагу, 18,5-24,9 – еквівалент нормальної маси тіла, 25-29 – вказує на зайву вагу, більше 30 – свідчить про ожиріння.

Для дітей та підлітків, які продовжують рости, неможливо визначити певні показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових груп та для обох статевих груп. Тому використовуються спеціальні таблиці, в яких нормальні межі ІМТ зазначено для кожного віку. Лікарі-педіатри, сімейні лікарі та медичні сестри мають оцінювати ІМТ дітей та підлітків при оглядах відповідно до таких таблиць.

Окружність талії – другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик небезпечних захворювань.

Найнижчий ризик розвитку небезпечних хвороб у жінок з окружністю талії до 79 см. Окружність талії 80-87 см свідчить про підвищення ризику, а показник 88 см і більше є ознакою високого ризику у жінок.

Оптимальна окружність талії у чоловіків – до 93 см. Показники окружності талії у чоловіків ≥94 см та ≥102 см асоціюють з підвищеним та високим ризиком небезпечних захворювань, відповідно.

Як контролювати вагу тіла

Кожна здорова людина зобов’язана стежити за масою свого тіла і при її збільшенні вживати заходів, спрямованих на схуднення. Варто обмежити калорійність свого раціону за рахунок зниження кількості споживаних жирів і цукру та збільшити споживання фруктів і овочів, а також зернобобових, цільних злаків і горіхів. Слід обмежити використання в їжі перцю, гірчиці, хрону, стимулюючих виділення шлункового соку. Вживання м’ясних бульйонів і рибної юшки також необхідно обмежити. Від алкогольних напоїв, в тому числі пива, потрібно зовсім відмовитися, так як навіть у невеликій кількості вони підвищують апетит і сприяють переїданню.

Їжу рекомендується приймати 4-5 раз на день малими порціями. При цьому більшу частину харчових продуктів слід споживати в першій половині дня. Проміжки між прийомами їжі не повинні перевищувати 4 години. Вечеряти необхідно не пізніше ніж за 3 години до сну. Після вечері корисно зробити прогулянку на свіжому повітрі або виконати якусь роботу, пов’язану з фізичним навантаженням.

Важливою складовою алгоритму зниження маси тіла є фізична активність. Особам з ожирінням рекомендуються фізичні навантаження – біг, плавання, їзда на велосипеді. Найбільш прийнятним видом фізичного навантаження слід вважати ходьбу, яка повинна бути регулярною, помірної інтенсивності, щоденною, починаючи з 10 хвилин на день, з поступовим збільшенням тривалості до 30-40 хвилин, з включенням коротких (10-15 хвилин) епізодів швидкої ходьби.

Будь-які розрекламовані засоби для схуднення можуть дати деякий ефект, але тільки разом з дотриманням правильної харчової поведінки і раціонального рухового режиму, акцентують фахівці. А для цього потрібно не лише змінити деякі звички, а і скоригувати весь спосіб життя.