Харчова промисловість України в стані кризи через зависокі ціни на газ

Харчова промисловість України в стані кризи через зависокі ціни на газ

Про згортання та зупинку виробництва попереджають представники харчової промисловості України. Виробники молочної продукції та кондитери заявляють, що ціна на газ значно збільшує собівартість їжі.

Автор: Валентин Фіголь.

Виробники молочної продукції в Україні попередили про зупинку виробництва через високу ціну на газ та звернулися до держави з проханням про запровадження пільгових цін на енергоносії та підписання тристороннього меморандуму з урядом, торговельними мережами та представниками галузі з приводу механізму регулювання цін. Про це повідомив голова Спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський на пресконференції.

За його словами, для підприємств молочної галузі ціни на газ за рік зросли майже у 12 разів: з 4,7 грн за кубометр у січні 2021 року до 50-60 грн за кубометр у грудні 2021 року.

Останні пів року, зауважив В. Чагаровськй, молочна галузь працює на збиток, а ціни на газ у січні на енергоносії призведуть до зупинки більшості підприємств молочної галузі.

«Ми звертаємось до уряду з проханням провести зустріч та підписати тристоронній меморандум з урядом, торговельними мережами та представники харчової галузі з приводу механізму регулювання цін. Тому що навіть знизивши ціни на енергоносії, ми не зможемо підняти ціни на готову продукцію», – повідомив глава Спілки молочних підприємств.

Крім того, голова наглядової ради компаній «Молочний альянс» Сергій Вовченко зазначив, що піднялася і ціна на електроенергію в 2,5 рази.

Молочарі ремствують: ціни на таропакувальні матеріали зросли на 42%, а ціни на сировину – на 25%. Водночас ціни на готову продукцію виробники молочної продукції підняли в середньому на 7%.

При цьому виробники молочних продуктів заявили, що розуміють проблему держрегулювання ціни на газ для підприємств. Тому заводи звертаються до постачальників сировини з проханням знизити на кілька відсотків ціни на молоко. За словами пана Вовченка, їхня рентабельність дозволяє це зробити.

«Ми звернулися також до торговельних мереж: прийміть наші економічно обґрунтовані ціни та скоротите дебіторську заборгованість до рівня договірних умов. Ми не ставимо ультиматумів, а лише пропонуємо спільно подолати цю кризу», – розповів представник 11 підприємств, серед яких Пирятинський сирзавод, Яготинський маслозавод, тощо. Продукція випускається під брендами “Пирятин”, “Славія”, “Яготинське”, “Яготинське для дітей”, “Златокрай” та “Молочний альянс”.

Заява молочарів – не перше попередження про кризу в харчовій промисловості України.

23 грудня 2021 року виробники кондитерських виробів, що входять до асоціації Укркондпром, оголосили, що планують повністю або частково згорнути виробництво солодощів через високі ціни на газ.

24 грудня прем’єр Денис Шмигаль повідомив, що Кабмін розробляє механізми підтримки хлібопекарів та виробників інших соціальних харчових товарів, а також розглядає можливість прямих дотацій чи встановлення спеціальних цін через зростання цін на енергоносії.

28 грудня Пирятинський сирзавод з групи компаній «Молочний Альянс» заявив, що з 1 січня 2022 року згортає виробництво через високі ціни на газ.