Песимізм українських бізнесменів розділяють їх колеги в Кам’янському

Песимізм українських бізнесменів розділяють їх колеги в Кам’янському

Українські бізнесмени не бачать перспектив в найближчому майбутньому. Про це йдеться у щомісячному звіті НБУ. Індекс очікувань ділової активності різко опустився у січні 2022 року до найнижчого його значення за останні 12 місяців.

Автор: Валентин Фіголь.

Що таке ІОДА

Національний банк України ще влітку 2019 року запровадив новий інструмент оперативної оцінки та відслідковування тенденцій розвитку економіки — щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА). Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки. ІОДА концентрується на оцінці бізнесом поточного стану економіки.

У щомісячних опитуваннях для ІОДА беруть участь приватні компанії промисловості, будівництва, торгівлі та сфери послуг. Попри значну частку у ВВП сільського господарства, підприємства цього сектору не залучаються до опитування. Це загальносвітова практика, пов’язана зі сильною сезонністю сільськогосподарського виробництва, яка негативно відображається на репрезентативності таких опитувань.

На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності — секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.

Методологія обчислення нового індексу враховує світову практику побудови щомісячних індексів ділової активності, що дає можливість співставляти дані індекси зі світовими аналогами та робить їх зрозумілими для іноземних інвесторів.

У першому пілотному опитуванні у липні 2019 року взяли участь 106 підприємств, із яких підприємства промисловості становили 30 %, будівництва — 11 %, торгівлі та сфери послуг — відповідно 22 % та 37 %.

Результати опитування показали, що більшість респондентів очікували поліпшення економічного стану своїх підприємств порівняно з попереднім місяцем — індекс очікувань ділової активності загалом по економіці становив 52.4.

Далі буде гірше

Останній раз НБУ проводив щомісячне опитування 408 підприємств у період 5-24 січня 2022 року. Опитування показало, що ІОДА опустився до 40,5% – найнижчий показник з кінця 2020 року.

Песимізм українських бізнесменів розділяють їх колеги в Кам’янському - ФОТО

На рівень очікувань підприємств усіх секторів економіки впливали зростання ймовірності воєнного конфлікту, підвищення цін на енергоносії у світі, погіршення епідемічної ситуації та традиційне для початку року ослаблення ділової активності, пояснюють у Нацбанку.

Підприємства промисловості знизили оцінки результатів діяльності та перспектив свого розвитку: у січні секторний індекс впав до 42,9 із 49 у грудні. Респонденти погіршили оцінки обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, зокрема експортних.

Очікування підприємств торгівлі також погіршилися: секторний індекс становив у січні 40,7 у порівнянні з 49,6 у грудні. Підприємства очікують уповільнення товарообігу та зменшення обсягів закупівель товарів для продажу.

Підприємства сфери послуг третій місяць очікують на погіршення своїх економічних результатів: у зв’язку з несприятливою епідемічною ситуацією секторний індекс знизився до 39,5 з 47,8 у попередньому місяці. Респонденти налаштовані на зменшення обсягу послуг.

Внаслідок сезонного скорочення економічної активності та значної кількості неробочих днів секторний індекс підприємств будівництва у січні знизився до 33 із 47,2 у грудні 2021 року. Респонденти прогнозували суттєве зменшення обсягів будівництва, та, як наслідок, зменшення обсягу закупівлі сировини та матеріалів.

Підприємства всіх секторів економіки прогнозували подальше зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі суттєвого подорожчання сировини, матеріалів та товарів постачальників.

Респонденти всіх секторів, крім торгівлі, очікували на скорочення чисельності працівників.

Думки кам’янчан

На початку лютого автор провів власне невеличке опитування – 18 респондентів, які представляють малий та середній бізнес в Кам’янському. Це виробники продуктів харчування, торговці, будівельники та власники бізнесу в сфері послуг. Ніхто з них не сказав, що чекає в найближчий час бодай на збереження обсягів ділової активності. Всі зауважують, що висока ціна енергоносіїв значно підвищує собівартість продукції та послуг, а платоспроможність населення не дозволяє відповідно підвищувати ціни. Проте ціни на продукти та послуги все одно зростатимуть – в збиток собі ніхто працювати не хоче.

До речі, опитані бізнесмени Кам’янського, серед яких цього разу не було представників політичних партій та громадських активістів, не згадували про можливе вторгнення іноземних військ, рахуючи причини свого песимізму. Епідемічна ситуація теж несуттєво впливає на ІОДА опитаних кам’янчан.