У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає

У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає

Сьогодні у Кам’янському відбувся мітинг та почався збір підписів з вимогою достроково відкликати повноваження народного депутата Олександра Трухіна. Організаторами мітингу виступив місцевий осередок «Європейської солідарності» – головних опонентів «Слуг народу», чию партію донедавна представляв у Верховній Раді Трухін. І хоча його вже виключили з партії, забрати у нього мандат народного депутата буде проблематично.

Автор: Сергій Гузь.

Мітинг під стінами держадміністрації

Зранку 4 лютого під стінами Кам’янської райдержадміністрації зібрався чималий за місцевими мірками мітинг. Більше сотні людей з прапорами партії «Європейська солідарність» та ветеранської організації учасників АТО вимагали забрати мандат у народного депутата Олександра Трухіна з «Слуг народу».

У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає - ФОТО

Як вже повідомляв «Пильний погляд», ще у серпні минулого року нардеп потрапив у резонансне ДТП, в якому постраждали 6 осіб. На щастя ніхто не загинув. Невідомі особи намагалися приховати поширення інформації у ЗМІ зі згадуванням Трухіна, через що відразу виник скандал. Тоді ж з’ясувалося, що народний депутат був напідпитку, але не було чітких доказів, чи кермував він автівкою.

Майже півроку тривало розслідування, яке більше було схоже на гальмування резонансної справи. Аж поки на цьому тижні журналісти «Української правди» не оприлюднили власне розслідування та відеодокази, що Трухін пропонував поліцейським хабаря, аби не світитися у резонансному ДТП.

У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає - ФОТО

Тож не дивно, що на мітингу за його відкликання лунали серйозні звинувачення у корупції як на його адресу, та і на адресу загалом «Слуг народу» та їх представників у владі.

Бажаючі могли відразу поставити свій підпис під вимогою до Верховної Ради забрати мандат у народного депутата Олександра Трухіна. Однак саме з цим і можуть виникнути проблеми.

Відкликати мажоритарного нардепа

Проблема полягає у тому, що на сьогодні немає правової процедури дострокового відкликання депутатського мандату у тих нардепів, що обиралися за мажоритарними округами. А саме на 40-му мажоритарному окрузі, що входить до Кам’янського району, і обирався Олександр Трухін. І хоча він висувався від партії «Слуга народу», партія забрати у нього мандат теж не може.

У Верховній Раді попереднього скликання вже були випадки дострокового відкликання мандатів у кількох депутатів. Наприклад, у березні 2016 року достроково припинили повноваження нардепа Миколи Томенка за рішенням з’їзду партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (тепер партія «Європеська солідарність»). Однак, Томенко обирався саме за партійними списками.

У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає - ФОТО
Збір підписів за відкликання народного депутата Олександра Трухіна

Сьогодні ані законодавство, ані Конституція України не передбачає процедури відкликання народних депутатів за народною ініціативою – тобто, через збір підписів виборців. Єдина законна можливість – відкликання мандату у нардепів, що обралися за партійними списками. І то за певних умов, як от невходження їх у партійну фракцію чи порушення партійного голосування. Рішення у цьому випадку приймає, як зазначено вище – з’їзд партії.

На мажоритарних нардепів ці норми не розповсюджуються

Ще 2020-го року у парламенті реєстрували законопроект про відкликання народних депутатів за народною ініціативою. Це законопроект мав не тільки надати таке право самим виборцям, але й вирішити проблему з відкликанням мажоритарних нардепів. Проте, ще того ж року законопроект був повернений на доопрацювання, де і знаходиться зараз.

Зараз є небагато варіантів дострокового припинення повноважень Олександра Трухіна. Це можливо або за його особистою заявою, або ж у разі набуття чинності вироку з позбавлення волі за вчинення злочину.

У Кам’янському вимагають відкликати нардепа Трухіна, але закон цього не передбачає - ФОТО

Однак, як вважають експерти, за пів року справа з його участі в ДТП майже розвалилася. Зараз дуже мало доказів, які можуть бути використані в суді і довести, що саме він був за кермом автівки. Прокуратура вже відкрила нову справу проти Трухіна за пропонування хабаря поліцейським. Та невідомо, чи матиме ця справа судову перспективу.

Читайте також:

Нардепа з Кам’янського Трухіна виключили з партії і відкрили нову кримінальну справу