За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського

Місце, де сходяться в межах Кам’янського два канали – «Прорізний» та «Курилівський» – колись хотіли назвати «Венецією», перетворивши на універсальну зону відпочинку. Сьогодні міське самоврядування Кам’янського планує розвивати цю територію як комплекс рекреаційних зон. А поки що зимові канали сплять…

Автор: Валентин Фіголь.

Гідротехнічні споруди лівобережжя

Обидва канали протікають в межах лівобережної забудови Кам’янського.

Один тягнеться з півночі на південь з боку Радсела, протікає повз Куліші та 4-й міський мікрорайон, потім між 11-тим та 3-м мікрорайонами, в районі недобудованого будинку відпочинку пірнає під трасу і далі тече між Курилівкою та дачними товариствами «Турбіна» та «Дніпро», впадаючи в Дніпро в районі затоки Калоша. Цей канал називають «Курилівським», він був прокопаний при будівництві Дніпродзержинської ГЕС як дренажний – збирати й відводити в Дніпро грунтові води, щоб запобігти підтопленню території.

Другий канал було прокопано, щоб зв’язати Єлізаветівський котлован з Курилівським каналом, і використовувався для намиву піску на 1-5 мікрорайонах. Він тягнеться від котловану (нині його називають Блакитним або Єлізаветівським озером) повз вулицю Харківська.

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО
Недобудована частина мосту, під якою мала б вільно протікати вода між каналами.

Сьогодні канал, названий «Прорізним» або «Проріззю», не поєднує дві водойми, як було заплановано. Бо при будівництві мосту через Дніпро, введеного в експлуатацію в 1994 році, канал було пересипано, а споруду, яка мала пропускати воду – недобудовано. Отже, від каналу «Прорізь» сьогодні фактично залишилось кілька ставків, між якими в спекотне літо утворюються болотисті фрагменти русла.

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО
Канал “Прорізь”

Кілька спроб фрагментально розчищати русло каналу в районі вулиці Харківська лише збільшили площу цих ставків, але гідротехнічного стану каналу істотно не змінили.

Природа бере своє

Сьогодні береги обох каналів, давно покинуті напризволяще, перетворились на справжні куточки майже дикої природи. Рослинність тут оновлюється, здебільшого, сама собою: старі дерева падають, нові ростуть, як їм заманеться. Поступово утворюється унікальний, властивий саме цій території, біогеоценоз – сукупність рослин та тварин, які населяють певну територію.

Наприклад, на «Курилівському» каналі можна побачити бакланів. Ще десяток років тому ми вважали баклана морським птахом, який живе десь на Азовському чи Чорному морях…

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО

Подекуди відчувається присутність людини: там зрубані вершечки молодих сосон та гілки інших дерев, там випалена галявина чи інші сліди від вогню…

Варто зауважити: в останні роки на галявинах і вздовж стежок стало менше сміття.

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО

На березі «Прорізі», між каналом та автотрасою, можна побачити мальовничі рештки самозахоплених ділянок, де в кінці минулого століття люди розводили сади й городи.

«Курилівський» канал ще сьогодні, 6 лютого, частково укритий льодом. І цей лід вабить пішоходів, які перехоплюються через канал між 11-м та 3-м мікрорайонами. Також на льоду можна побачити рибалок та людей на ковзанах – дорослих та дітей.

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО

Прихований потенціал

Береги обох каналів давно стали улюбленими місцями стихійного відпочинку мешканців Кам’янського. І міська влада це використовує: лівобережний парк відпочинку було збудовано саме в районі сходження двох каналів.

Розвивати рекреаційний потенціал цієї території міське самоврядування збиралось ще в 2008 році. Тоді міський голова Ярослав Корчевський розповідав про задум перетворити острів, який утворюється в місті перетину каналів, на ландшафтний парк, з’єднаний з парком та іншим берегом каналу містками. Парк з каналами, човнами та місточками пан Корчевський називав «дніпродзержинською Венецією». Задум почали втілювати в життя – засипали один з рукавів каналу, перетворивши острів на півострів, а протоку в районі меморіалу «афганців» – на затоку. На тому проект «Венеції» покинули.

За крок до «Венеції»: зимова прогулянка каналами Кам’янського - ФОТО
Влітку канал стає улюбленим місцем посмажити шашлики.

Сьогодні міське самоврядування Кам’янського планує розвивати цю територію як зону відпочинку. На найближчі 2-3 роки заплановано комплекс робіт з розчистки каналів. Зокрема, відновити прохід води каналом «Прорізь». На берегах каналів є задум обладнати 3 зони відпочинку.

Детальна розповідь про цей задум – попереду, адже роботи розраховані не на один сезон.