Законопроект про медичне використання конопель пропонує для обговорення МОЗ України

Законопроект про медичне використання конопель пропонує для обговорення МОЗ України

МОЗ оприлюднило для громадського обговорення законопроект про легалізацію медичного використання конопель.

Автор: Валентин Фіголь.

Юридична проблема

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності» пропонується для громадського обговорення. Це вже не перша спроба прийняти закон про легалізацію медичного використання конопель. Але попередні спроби торік парламент провалив, відправивши законопроект на доопрацювання. І ось – доопрацьований проект закону подано до ВРУ.

Проект Закону, пишуть автори, розроблений для втілення в Україні кращого світового досвіду у сфері регулювання обігу канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настойок канабісу, а також тетрагідроканабінолу (психоактивна речовина конопель, далі – ТГК). Вносячи зміни до законів України, які регламентують поводження з наркотичними засобами, автори проекту сподіваються створити умови для доступу пацієнтів до необхідного лікування, проведення наукових досліджень ефективності конопель.

Чинний Закон України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» забороняє будь-яку діяльність щодо канабісу, який віднесений до особливо небезпечних наркотичних засобів та психотропних речовин, обіг яких заборонено. Варто зауважити, що в 2020 році ООН виключила коноплі з переліку особливо небезпечних наркотиків.

Новий закон, на думку авторів, має створити нормативні умови для законного обмеженого обігу канабісу, а також ТГК у визначених законом цілях, зокрема, для їх використання в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Закон встановлює вимоги до контролю за обігом та визначає, хто може здійснювати операції, пов’язані з обігом сортів рослин роду конопель (Cannabis).

Лікарські властивості конопель

Окрім ТГК, коноплі містять понад сотню фітоканабіноідів, в тому числі – канабідіолу (КБД). Наразі існування терапевтичного ефекту КБД та ефективність його застосування у медичних цілях підтверджена як численними науковими дослідженнями, так і висновками профільних міжнародних установ.

Зокрема, Експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з питань наркотичної залежності у червні 2018 року та в січні 2019 року опублікував звіти, в яких дійшов до однозначного висновку, що КБД не є психоактивною речовиною, належить до природніх канабіноїдів, не призводить до стану наркотичного сп’яніння, не викликає залежності, не має серйозних побічних ефектів та має значний терапевтичний потенціал. Відповідно до висновків зазначених досліджень, певний негативний вплив у разі регулярного вживання в дуже великих дозах можуть мати лише сорти конопель, які містять від 1% ТГК у двох третинах сухої маси суцвіть.

Доцільність терапевтичного застосування конопель підтверджене вченими для таких станів:

– неврологічні захворювання: розсіяний склероз, епілепсія;

– захворювання травного тракту (за переконливими доказами, коноплі мають значний позитивний ефект на полегшення побічних ефектів під час хіміотерапії при онкології (особливо при нудоті та блювоті) та побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД;

– препарати на основі канабісу використовуються для посилення апетиту при захворюваннях, що призводять до втрати ваги та виснаження;

– наркотична і алкогольна залежність та проблеми психічного характеру, а також для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів та порушення сну;

– хронічний біль невропатичного походження;

– паліативна допомога (в основному препарати на основі канабісу застосовують для полегшення комплексу симптомів у онкохворих, які потребують паліативної допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну).

Окрім цього, науково доведено, що фітоканабіноїди здійснюють високоефективну антимікробну дію (на стафілококи та стрептококи), а також демонструють помітний позитивний ефект при лікуванні посттравматичного синдрому, різних захворювань імунної системи, артриту та ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії та багатьох інших недугів.