Древній символ влади – на гербі України

Древній символ влади – на гербі України

День Державного Герба відзначається в Україні. Малий герб України – тризуб, який у світі вважається одним з найдавніших символів влади.

Автор: Валентин Фіголь.

Малий герб почали розробляти ще за СРСР

Тризуб як малий герб України Верховна Рада затвердила 19 лютого 1992 року. В світі тризуб вважається символом влади з античних часів.

Відкритий конкурс щодо створення проекту Державного Герба України, відповідно до Постанови Верховної Ради, був оголошений 24 червня 1991 року (тобто, ще за існування СРСР). Для участі в ньому надійшло понад 200 робіт, 192 з них містили зображення тризуба у різних контекстах.

Древній символ влади – на гербі України - ФОТО
Один з ескізів малого герба України.

Переміг у конкурсі проєкт історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького. На думку Гречила, тризуб у графічній традиції періоду правління Великого князя Володимира був прийнятий не випадково, оскільки «саме за князя Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одній державі. У 1918 році тризуб було обрано гербом УНР – як символ соборності українських земель. Такий герб має ідею поновлення традиції державності».

Наразі Великий Державний Герб України досі не затверджено.

Тризуб в часи Київської Русі

Для українців в усьому світі Тризуб символізує нерозривний зв’язок із Вітчизною.

За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. За матеріалами енциклопедії: посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) при укладанні договорів із візантійцями мали свої печатки з тризубом. Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого – тризуб.

Древній символ влади – на гербі України - ФОТО

Зображення тризуба археологи зустрічали у багатьох пам’ятках культури, датованих з I століття нашої ери. Символ відомий серед народів Сходу і Середземномор’я з найдавніших часів, в українських землях з II століття.

Що символізує Тризуб?

Тризуб – це стародавній символ влади, його використовували багато народів: гуни, слов’яни, германці, іранці (перси), індійці, тюрки та ін.

Древній символ влади – на гербі України - ФОТО

Цей символ був і на прапорах Чингісхана, його дітей і онуків. Сьогодні він часто зустрічається як символ державної влади у сучасній Монголії. Тризуб зображений на прапорі Барбадосу, він карбувався на монетах хана Батия (Бату).

Відомий він був в Індії та Тибеті. З тризубом традиційно асоціюють еллінського бога морів та океанів Посейдона (у римлян – Нептуна).

Древній символ влади – на гербі України - ФОТО

В Індії схожа на тризуб тришула є зброєю індуїстського бога Шиви і символізує три аспекти Шиви (творець, зберігач, руйнівник). Тризуб зображується як позначка на лобах послідовників Шиви. У буддизмі тризуб символізує Три Дорогоцінності Будди: Небеса чистого полум’я, а також руйнування трьох отрут – гніву, бажання та лінощів.