Визнання «незалежності» ОРДЛО створює нові ризики та перспективи у конфлікті з Росією

Визнання «незалежності» ОРДЛО створює нові ризики та перспективи у конфлікті з Росією

Восьмий рік війни на Донбасі вчора отримав новий драматичний та непередбачуваний у перспективі напрямок: Путін визнав «незалежність» так званих “ДНР” та “ЛНР” і офіційно ввів туди війська. Тож багато українців з тривогою очікували ранку, готуючись до найгіршого сценарію розвитку подій – повномасштабного військового зіткнення з Росією уздовж усіх спільних кордонів.

Проте, як і передбачав напередодні міністр оборони України Олексій Рєзніков – наступу на всю Україну не сталося. На цей момент російські війська лише займають позиції в межах існуючих тимчасово окупованих територій Донбасу.

Пізно вночі до українців звернувся і президент Володимир Зеленський. Повністю його промову можна почитати чи переглянути тут. Основне послання голови держави було лаконічним: Україна не визнає «республіки» та засуджує окупацію Донбасу Путіним. Тим не менш, залишатиметься на позиціях політико-дипломатичного вирішення ситуації. Володимир Зеленський закликав громадян до спокою і заявив, що державний уряд контролює ситуацію, і якщо вона погіршиться, то українці відразу про це дізнаються.

На міжнародному рівні більшість демократичних держав засудили «визнання» незалежності так званих «республік» ОРДЛО, та готові ввести санкції як проти Росії, так і проти окремих компаній чи осіб, які співпрацюватимуть з ними. Партнери України наголошують на визнанні нашої держави в межах її загальновизнаних кордонів і відкидають будь-які спроби анексії території України.

Тим не менш, визнання «незалежності» чи «суверенітету» – є прерогативою держав, а не міжнародних організацій, таких як ООН чи ОБСЄ. Фактично таке визнання означає встановлення офіційних дипломатичних та інших стосунків з «визнаним» суб’єктом, і інші держави не мають механізму завадити цьому.

Незважаючи на такий драматичний перебіг подій, багато українських політиків та експертів вважають, що визнання Путіним «незалежності» ОРДЛО більше на користь Україні, хоч і несе ризики ескалації конфлікту. Адже фактично ці території ОРДЛО вже і так були окуповані, тому в цьому сенсі нічого не змінилося. Проте від тепер Росія більше не зможе шантажувати Україну «мінськими угодами», проти яких виступали більшість наших політиків та владноможців.

«Перше почуття вчора, коли дізнався про визнання Росією самороголошених республік – полегшення. Немає тепер Мінських домовленостей, якими нас душили геть усі, в тому числі майже всі союзники. Це вже принципово нова ситуація в українсько-російській війні. А попередній етап ми таки виграли – всупереч всім! – написав на своїй сторінці в Фейсбук відомий український правозахисник Євген Захаров. – Визнавши ОРДО та ОРЛО, Росія фактично визнала крах своїх намагань примусити нас виконувати їхні забаганки. І Захід її в цьому підтримував і тиснув на нас. Ми фактично були не суб’єктом, а об’єктом світової політики, і нашою державою намагалися нехтувати. А тепер ми стаємо суб’єктом. Правда, це ще треба довести своїми успіхами у внутрішньому розвитку».

В соцмережах багато хто порівнює Путіна з Гітлером, натякаючи на такі самі кроки, які перед початком другої світової війни робила нацистська Німеччина, анексуючи території своїх сусідів.