Про збирання коштів «на карту» розповіли правники-консультанти

Про збирання коштів «на карту» розповіли правники-консультанти

Про деякі юридичні нюанси та безпеку збирання коштів «на банківську карту» розповіли фахівці Кам’янського Центру надання безоплатної правової допомоги.

Автор: Валентин Фіголь.

Сьогодні на що тільки мешканці Кам’янського не збирають гроші віртуально! Заклики до збору коштів на підтримку ЗСУ та ТрО, на допомогу переселенцям, на лікування хворим, на придбання земснаряду для розчистки водойм Кам’янського тощо публікуються, зазвичай, із зазначенням банківських реквізитів. Часто вказується просто номер банківської карти, куди пропонується пересилати гроші.

Все б нічого, але вже було кілька кримінальних скандалів, коли шахраї прикидались волонтерами і видурювали в доброзичливців гроші.

Шахраї традиційно паразитують на доброзичливцях, нагадали фахівці Кам’янського центру безоплатної правової допомоги.

Про збирання коштів «на карту» розповіли правники-консультанти - ФОТО
Андрій Дишлюк

Закон не вимагає в подібних випадках обов’язково реєструвати банківський рахунок як благодійний чи волонтерський, пояснив Андрій Дишлюк, керівник Центру. Задля прозорості та підвищення рівня довіри краще б збирати кошти на рахунок благодійного фонду чи громадської організації, але й приватні особи мають право акумулювати кошти на особистих рахунках.

Особливість шахрайства як злочину якраз і полягає в тому, що жертва добровільно віддає цінності злочинцю, який маніпулює людськими почуттями. Через цю добровільність шахрайство важко довести в суді.

Правники радять перевіряти хоч якось тих людей, на чиї банківські карти відправляєте кошти. Подивитись профіль збирача, пошукати в мережі – чи не попадався він раніше на аналогічних оборудках. Зробити скріншот публікації, яка закликає до збирання коштів.

«Ті, хто робить перепост подібної публікації, не вважатимуться співучасниками шахрайства, якщо вказують джерело, – зауважив А. Дишлюк. – За правдивість інформації перед законом відповідає саме її першоджерело».