«Творчість як пігулка» для мешканців та гостей Кам’янського від психотерапевта з Харкова

«Творчість як пігулка» для мешканців та гостей Кам’янського від психотерапевта з Харкова

Автор: Валентин Фіголь.

Зцілюватись через творчість вчились мешканці та гості Кам’янського у психотерапевта з Харкова Оксани Костинської.

«Ми навіть не підозрюємо іноді, що займаємось арттерапією», – заінтригувала слухачів психолог Оксана Костинська. Мова на безплатному тренінгу в стінах БФ «Карітас» була про те, що людина може долати психологічні проблеми самотужки за допомогою творчості. У професіоналів це зветься арттерапією.

«Творчість як пігулка» для мешканців та гостей Кам’янського від психотерапевта з Харкова - ФОТО
Оксана Костинська

Арттерапія як напрямок в психотерапії виникла ще в середині минулого століття, розповіла О. Костинська. Автор назви – британець Адріан Хілл, художник та педагог. Він воював у Першу Світову війну, потім захворів на туберкульоз. Малюючи в госпіталі, він помітив покращення свого стану. Вилікувавшись, Адріан залишився в госпіталі та почав допомагати лікуватись іншим солдатам. В 1945 році вийшла у світ його книжка «Мистецтво для лікування».

Ідея арттерапії полягає в тому, що деякі процеси в людській психіці відбуваються підсвідомо, і свідомість не може їх контролювати. Звідти некомфортні психічні колізії, незбагненні для людини. Творчість об’єднує свідомі та підсвідомі процеси – тож людина вчиться краще розуміти, що з нею відбувається. А розуміння – крок до зцілення, нагадала фахівець.

На тренінгу психологиня почала зі знайомства слухачів з самими собою. Вона попросила намалювати кожного своє ім’я та розповісти про свої малюнки. Для більшості завдання виявилось непростим: як це – намалювати ім’я, дивувались слухачі. Але в результаті всі щось намалювали, отримавши над собою психологічну перемогу. Вийшло так, що кожен розповів про себе те, що вважав найголовнішим.

Арттерапевтичні вправи незчисленні, акцентувала пані Оксана. Вони допомагають людині перемикати увагу з одних подій та переживань на інші.

Психотерапевт навчила, які арттерапевтичні вправи можна виконувати при різних некомфортних психічних станах. Ці вправи мають допомогти людині зрозуміти свій стан та вийти з нього конструктивно.

Наприклад, в стані страху арттерапевт рекомендує щось плести. Коли сумно – заповнювати простір малюнка кольоровими плямами. У відчаї – малювати дороги. Коли боляче – ліпити з глини…

Виявилось, що майже всі слухачі мають досвід несвідомої арттерапії – тобто щось таке робили в минулому. Одна дівчина розповіла, як у підвалі під час обстрілів плела макраме.

Резюмуючи, пані Оксана запропонувала слухачам не обмежувати себе у виборі арттерапевтичних інструментів. Головне – навчитись висловлювати свої почуття за допомогою актів творчості.