Чому зникає вода у колодязях в селах Кам’янського району

Чому зникає вода у колодязях в селах Кам’янського району

Автор: Валентин Фіголь

Чому зникає вода наприкінці літа в колодязях, непокояться мешканці сіл Кам’янського району.

Нова біда спіткала мешканців забутого села Воєводівка в Кам’янському районі. В колодязях наприкінці липня почала пропадати вода.

Людям доводиться возити воду на полив городів зі ставка біля села, питну воду – з колодязя біля ставка, бо в ньому вода поки що є.

І це не поодинокі випадки: з дефіцитом води зіткнулись мешканці цілих вулиць.

І то не в одному селі така біда, кажуть місцеві мешканці. В сусідів відбувається те саме: колодязі пересихають.

«Це почалося нещодавно, кілька років тому, – кажуть селяни. – Раніше не бувало такого…»

Про загрозу дефіциту питної води мешканців Придніпров’я попереджали українські вчені ще в 2016 році на міжнародній конференції в День Дніпра. Ось що кажуть науковці про причини пересихання колодязів.

По-перше, зміни клімату породили таке явище, як перерозподіл опадів. Дощі влітку тепер ідуть більш нерівномірно, «то пусто, то густо». Тобто періоди тривалого бездощів’я змінюються рясними зливами. Коли дощик дрібний і йде довго – вода встигає всотуватись у землю. Грунтові води збираються у водоносних шарах і наповнюють підземні джерела та криниці. А під час зливи значна кількість води просто стікає поверхнею землі в найближчу водойму. А водоносні шари під землею води не отримують – отже, не напувають ані джерел, ані колодязів…

По-друге, відбувається замулення річища Дніпра та інших водойм Придніпров’я. Наприклад, у водосховищі в районі Воєводівки люди вже давно не купаються – біля берега мілко, мулисте дно і майже зогнила

зелена твань. А про місцевий ставок старі мешканці кажуть: «То вже не ставок, а болото». Те саме відбувається в розташованому неподалік Римському ставку. Замулений обмілілий Дніпро втрачає енергію і перестає виконувати функцію водяної помпи, яка збирала грунтові води з прибережних територій. Про це розповідав ще в 2009 році відомий український підприємець Володимир Вадатурський, власник зернотрейдерської компанії «Нібулон»(прим. авт.- нещодавно загинув внаслідок обстрілу), пропонуючи президенту України Віктору Ющенко проєкт розчищування річища. Отже, порушується баланс грунтових вод на придніпровських територіях: десь утворюються болота, підтоплюються території – а десь зникає вода в колодязях, всихають підземні джерела.

Наприклад, пересох струмок, який багато років дзюрчав з-під стіни розваленого будинку на перетині вулиці Республіканської та провулку Матросова у Кам’янському. Про цей струмок фахівці водоканалу казали, що у воді нема хлорки – отже, це не витікання з водогону, а справжнє підземне джерело. Вперше автор бачить струмок пересохлим…

Скарги на пересихання колодязів автору доводилось чути навіть на Полтавщині, яка ніколи раніше не знала дефіциту прісної води. Тому проблема ця вже набула державного масштабу.

Чому зникає вода у колодязях в селах Кам’янського району - ФОТО
Струмок на вулиці Республіканській в Кам’янському