Різниця між газопостачальником та оператором ГРМ: роз’яснення споживачам Кам’янського
Автор: Валентин Фіголь.
У чому різниця між газопостачальною компанією та оператором газорозподільних мереж, пояснили споживачам Кам’янського в «Нафтогазі України».
«Бачимо, що досі існує плутанина в обов’язках різних компаній, зокрема Нафтогазу та облгазів, – прокоментували свої роз’яснення фахівці Нафтогазу. – Даємо розлоге пояснення, щоб кожен споживач розумів, за що сплачує кошти, та як можна захистити власні права».
Вони розповіли про два типи компаній, які напряму працюють з населенням, — газопостачальні й оператори газорозподільних мереж (ГРМ). Перші постачають газ населенню, другі контролюють та обслуговують «трубу», якою цей газ доставляється до споживача, а також обсяги споживання.
За що відповідає газопостачальна компанія?
Газопостачальна компанія напряму продає газ населенню. Станом на серпень 2022 року для 12,3 млн українських домогосподарств основним постачальником газу є ГК «Нафтогаз України».
Змінити постачальника газу можуть мешканці як приватних, так і багатоквартирних будинків. Це можна зробити навіть онлайн — головне повідомити компанію, що ви хочете працювати з нею, і підтвердити свою особу.
Газопостачальна компанія відповідає за:
- ціну на газ;
- питання боргу чи переплати;
- платіжки для оплати за спожитий ресурс;
- консультації з приводу способів оплати та роботи онлайн-сервісів компанії.
Які функції виконує оператор газорозподільних мереж (ГРМ) або облгаз?
Оператор ГРМ забезпечує розподіл (доставлення) газу. Таких компаній понад 40 на всю Україну (в залежності від регіону), і це — природна монополія.
Тобто клієнт не може змінити свого оператора ГРМ, не змінивши місце проживання. В Україні є тільки одна газопровідна система, альтернативи не існує.
Оператор ГРМ має відносно стабільну кількість споживачів і постачає газ за фіксованим тарифом. Тариф за послуги газорозподільного підприємства встановлюється Нацкомісією з регулювання енергетики (НКРЕКП) для кожного окремо.
Основне завдання оператора ГРМ — технічне обслуговування труб, усунення аварій, забезпечення необхідного тиску в мережах та отримання плати за доставлення (розподіл) газу.
Компетенції оператора ГРМ:
- передача показань лічильника;
- нарахування коректного об’єму спожитого газу;
- отримання оплати за розподіл (доставлення) газу;
- установка/заміна/ремонт/повірка лічильника або встановлення будь-якого газового обладнання;
- виклик контролера;
- обстеження, ремонт та заміна мережі газопроводів;
- контроль якості газу.