Про небезпечні російські застосунки розповіли у кіберполіції

Про небезпечні російські застосунки розповіли у кіберполіції

Автор: Валентин Фіголь.

Кіберполіція України розповіла про потенційно небезпечні програми та застосунки, які користувачам Кам’янського ліпше видалити просто зараз.

Кіберполіція попереджає про небезпеку використання мобільних застосунків, розроблених спецслужбами рф.

«Через ворожі застосунки ворог у формі гри отримує від користувачів інформацію про розташування військових об’єктів, критичної інфраструктури або схиляє громадян несвідомо допомагати окупантам», – наголошують правоохоронці.

Насамперед попереджає поліція, користувача має насторожити, якщо у додатку пропонується здійснювати фотофіксацію місцевості, ділитися геолокацією чи нанести «малюнок» на асфальті.

Для безпечного користування онлайн-застосунками кіберполіція рекомендує:

  • Завантажувати їх лише з офіційних джерел – App Store, Google Play, Galaxy Store, AppGallery та ін.
  • Перевірити усі доступні дані, такі як інформація про розробників, доступи, які додаток вимагає при встановленні, відгуки користувачів.

Ось кілька прикладів потенційно небезпечних комп’ютерних програм.

Чимало українців скористалися застосунком NewProfilePic, який дозволяє перетворити свою фотографію на малюнок. Походження цього проєкту викликає чимало питань. Розробник застосунку – Linerock Investments. Юридична адреса та сайт Linerock Investments мають московську реєстрацію.  Під час реєстрації NewProfilePic запитує про ім’я, адресу електронної пошти, акаунти в соціальних мережах користувача. Також він збирає дані про перебування, пристрій, IP-адреси. І головне – фото вашого обличчя у високій роздільній здатності.

Як вважає радник з глобальної кібербезпеки ESET Internet Security Джейк Мур, цей застосунок справді може бути небезпечним. «Я поставив би під сумнів будь-яку програму, яка потребує такої кількості даних, особливо ту, про яку ви раніше не чули», – каже Джейк Мур.

З огляду на це компанія вже опублікувала звернення до українських користувачів та спростувала свій зв’язок з урядом будь-яких країн і стверджує, що топменеджмент та керівники проєктів зараз перебувають поза межами Росії.

VK та “Одноклассники” – ці соціальні мережі заблоковані в Україні з 2017 року, оскільки спецслужби Росії мають прямий доступ до їхніх серверів, де зберігається маса даних про українців. До того ж російські соцмедіа є джерелом поширення мови ворожнечі та проросійських поглядів.

Бум популярності застосунку FaceApp припав на літо 2019 року. Тоді мільйонам людей з усього світу кортіло дізнатися, який вигляд вони матимуть у старості та поділитися результатом у соціальних мережах.

Кілька місяців потому з’явилася заява ФБР, що цей застосунок – розробка РФ, а отже, потенційна загроза для даних користувачів. Засновник FaceApp – колишній співробітник Yandex, росіянин Ярослав Гончаров, а сам застосунок збирає чимало даних про користувачів і не гарантує безпеки їх зберігання.

Rambler, Mail.Ru, Yandex.mail – ці популярні російські поштові програми заблоковані в Україні вже багато років, проте їх досі можна знайти в українських магазинах застосунків. Нагадаємо, ФСБ має можливість переглядати листування користувачів найбільших російських поштових сервісів та соцмереж без рішення суду.

Компанія «Лабораторія Касперського» заперечує таємну співпрацю з російською розвідкою. Проте і в українських, і в американських державних структурах заборонено використовувати цей антивірус.

Те саме стосується ще одного популярного антивірусу російського походження – Dr Web.

Санкції проти Yandex діють в Україні з 2017 року. Тоді СБУ запідозрила, що компанія незаконно збирає дані українських користувачів та надсилає їх у РФ.

OsmAnd. Це програмне забезпечення для онлайн-навігації створили білоруські розробники, й воно досить популярне в Україні. Цей застосунок збирає такі дані, як фото й відео, голосові аудіозаписи, файли й документи, вашу взаємодію із застосунком та історію пошуку. Розробник заявляє, що цей застосунок не передає дані користувачів іншим компаніям та організаціям.

Популярна російська платформа для вивчення іноземних мов LinguaLeo поки не була помічена в публічних скандалах, пов’язаних з використанням даних користувачів. Але в березні 2022 року Опендатабот включив цей застосунок до переліку тих, від яких українському бізнесу час відмовитися.

Використання у роботі компанії програмного забезпечення, що має російське походження, може нести одразу кілька ризиків, поясняють в Опендатабот. Окрім очевидної співпраці та сплати послуг компанії країни-агресора, бізнес також ризикує втратити інформацію або опинитися у ситуації, коли дані напряму потрапляють до агресора.