Відключати українців за борги від послуг ЖКГ під час війни заборонено

Відключати українців за борги від послуг ЖКГ під час війни заборонено

Під час воєнного стану відключати українців від послуг ЖКГ через заборгованості заборонено. Також заборонено зупиняти їхнє надання. Про це йдеться у роз’ясненні Сьомого апеляційного адміністративного суду. Там зазначили: ці заборони регулюються відповідною ухвалою уряду.

Кабінет Міністрів України виніс постанову про заборону припинення або зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Водночас діє заборона на нарахування та стягнення штрафів (пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Така заборона діє на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022.

При цьому відключення певних категорій споживачів здійснюється з урахуванням особливостей. Це питання законодавчо закріплене у наказі Міністерства енергетики України  №148 від 13.04.22 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану».

Зокрема, учасник роздрібного ринку електричної енергії не може без погодження з відповідною військовою адміністрацією відключити споживача від електропостачання, якщо об’єкт споживача забезпечує роботу:

 • органів державної влади (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, органи судової влади тощо);
 • військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування;
 • військових частин та територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (у тому числі об’єкти, що використовуються для територіальної громади в умовах воєнного стану);
 • телекомунікацій та зв’язку;
 • закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності;
 • об’єктів ДСНС;
 • об’єктів, що забезпечують тепло-, газо-, електро- та водопостачання;
 • установ та органів юстиції;
 • правоохоронних органів (органів внутрішніх справ, органів прокуратури, СБУ);
 • підприємств повітряного, водного, автомобільного та залізничного транспорту;
 • інших об’єктів, визначених відповідною військовою адміністрацією, у тому числі які виконують мобілізаційні завдання (замовлення) зі створення, виробництва, ремонту та постачання озброєння, боєприпасів, військової техніки, спеціальних комплектувальних виробів, а також виконують мобілізаційні завдання (замовлення) зі створення, виробництва та постачання матеріально-технічних засобів, а також ті, які використовуються для надання життєво важливих послуг для населення, залучені у сфері забезпечення харчовими продуктами, лікарськими засобами, споживчими та побутовими товарами.

Важливо, що норми наказу № 148 від 13.04.22 діють протягом періоду дії воєнного стану в Україні та тридцять днів після припинення або скасування такого стану, однак для населення вищевказана норма діє лише на період дії воєнного стану.

Таким чином, законодавець забезпечив безперебійне надання послуг з електропостачання навіть за умов наявності боргів, однак це не звільняє споживачів послуг від оплати їх у повному обсязі, адже наповнення бюджету одна зі складових стабільності економіки.