Держава ще більше посилить контроль над медіа

Держава ще більше посилить контроль над медіа

Автор: Сергій Гузь.

Новий закон про медіа, який регулюватиме діяльність усіх без винятку засобів масової інформації в Україні, стане найжорсткішим з прийнятих за часів незалежності України. Уперше всі ЗМІ будуть підпорядковані єдиному державному органу – Національній раді з питань телебачення та радіомовлення, і не зможуть працювати без реєстрації. До того ж на журналістів та ЗМІ чекають покарання у вигляді штрафів за порушення, а також можливість санкцій аж до заборони, і на то вже не треба буде рішення суду.

Законопроєкт «Про медіа» вже ухвалений парламентом у першому читанні й зараз приймаються пропозиції до другого читання. Проте зробити це буде непросто, адже документ містить 282 сторінки й вносить зміни у майже сотню інших законів. Тоді як на збір пропозицій парламентарі надали лише 21 день.

Та схоже, що окрім самих журналістів ніхто цим законом не переймається. Поки що категорично проти нього виступила Національна спілка журналістів України, підтримана Європейською федерацією журналістів. Їх хвилює те, що в Україні створюється небезпечна ситуація, коли влада отримує контроль над усіма типами ЗМІ, чого не було раніше. До того ж нові каральні санкції ніяк не допоможуть тим ЗМІ, які потребують підтримки в умовах війни.

Цікаво, що за своїми санкціями та покараннями цей законопроєкт максимально близький до інформаційної частини так званих «диктаторських законів» часів Януковича. Так, колишній президент хотів через парламент заборонити діяльність інформаційних агентств без реєстрації, обмежував доступ до інтернет-ресурсів, посилював штрафи та обмежував можливості поширювати певну інформацію про правоохоронців, вводив ідеологічні норми про те, що і як мають висвітлювати ЗМІ.

Тоді, у січні 2014 року, це викликало масові протести журналістів. Проте зараз, через війну, журналісти в Україні стали більш терпимі до посилення державного контролю та регулювання медіа. Щобільше, рівень самоцензури серед журналістів виявився настільки високим, що владі навіть не довелося створювати спеціальних органів цензури під час воєнного стану.

Очікується, що новий законопроєкт буде схвалений парламентом вже до кінця цього місяця. Законопроєкт подається як один з необхідних для інтеграції в Європейський Союз та для посилення боротьби з російською інформаційною агресією.