Війна та екологічні проблеми Кам’янського

Війна та екологічні проблеми Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

Про особливості розв’язання екологічних проблем у воєнний час розповіли фахівці департаменту екології та природних ресурсів Кам’янського.

Умови воєнного часу впливають на життя в Кам’янському – зокрема, обмежуючи можливості місцевого самоврядування втілювати заходи з розвитку міста.

Так, з метою реалізації на території міста екологічних заходів рішенням Кам’янської міської ради в кінці 2021 року була затверджена «Екологічна Програма Кам’янської міської територіальної громади на 2022–2025 роки». В Програмі розробник – департамент екології Кам’янського, запропонував перелік заходів, покликаних покращити екологічну ситуацію в місті.

Але, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, ураховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні» та указу Президента України від «Про введення воєнного стану в Україні», більшість запланованих у програмі заходів не вдалося розпочати. Бо фінансуються вони здебільшого з міського бюджету, а бюджет цьогоріч – теж «воєнний», скерований, перш за все, на забезпечення ефективного функціонування бюджетної сфери та життєво необхідних потреб жителів територіальної громади у період дії воєнного стану.

Наразі немає можливості проводити роботи по багатьох проєктах, визнає департамент екології Кам’янського. Так, на березень поточного року планувалось провести закупівлю робіт за проєктом «Проведення заходів щодо поліпшення стану лівобережного каналу м. Кам’янського. Реконструкція. Коригування». Планувалося цьогоріч і розпочати роботи, але… Така участь спіткала й інші заплановані екологічні заходи.

Але прийняті ВРУ законодавчі акти передбачають певні заходи, які можуть фінансуватися під час воєнного стану. Тому деякі роботи екологічного спрямування в Кам’янському таки проводяться.

Так, тривають роботи по ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території міста. Регулярне проведення заходів з захисту населення від факторів радіаційного забруднення навколишнього природного середовища в зоні впливу хвостосховища по вулиці Кодацька.

Продовжують безперервно надаватися й послуги з відведення стічних вод (утримання мережі каналів відкритої дренажно-меліоративної системи в м. Кам`янське).

Департамент забезпечує моніторинг радіаційного фону на території міста Кам’янське.

Навесні департаментом було проведено заходи з озеленення території міста. Фахівці проводять патріотичні заходи за участю тимчасово переміщених сімей та військових, беруть участь у зборі гуманітарної допомоги тощо. Також ведеться буденна постійна робота за основним напрямком діяльності департаменту: планові засідання відповідних робочих груп та комісій у т.ч. виїзні (реагування
на звернення мешканців). Наприклад, працює комісія з обстеження зелених насаджень, яка дозволяє їх видалення.

Фахівці департаменту екології Кам’янської міськради зауважили, що екологічний податок у нашому місті підприємствам-забруднювачам, які наразі працюють, нараховується. В умовах дії воєнного стану для об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням екологічним податком, платниками, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, екологічний податок не нараховується тільки за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях.

Працівники департаменту постійно опрацьовують питання внесення відповідних змін до Екологічної програми міста з метою перерозподілу коштів по екологічних напрямках, на які Законом України передбачено (дозволено) використання цих коштів.