Отримати наркотичні препарати за Е-рецептом зможуть пацієнти в Кам’янському

Отримати наркотичні препарати за Е-рецептом зможуть пацієнти в Кам’янському

З листопада українці зможуть отримати наркотичні та психотропні препарати за електронним рецептом. Е- рецепт прийде на заміну спеціальним паперовим рецептурним бланкам рожевого кольору, що використовуються для призначення цієї групи ліків. Про це розповів Михайло Радуцький, голова комітету ВРУ з питань здоров’я.

Ще влітку стартував перший етап переходу на Е-рецепт – за ним почали відпускати антибіотики. З листопада розпочинається другий етап, за яким на електронний рецепт переходять наркотичні та психотропні медичні препарати.

«Це важливе рішення, що дозволить посилити контроль за відпуском наступної групи рецептурних препаратів в Україні, – наголосив М. Радуцький. – Фактично Е-рецепт прийде на заміну спеціальним паперовим рецептурним бланкам рожевого кольору, що використовуються для призначення цієї групи ліків».

Отримати наркотичні препарати за Е-рецептом зможуть пацієнти в Кам’янському - ФОТО
Михайло Радуцький

Нардеп підготував та опублікував відповіді на найпопулярніші запитання медиків та пацієнтів щодо новації.

  1. Для яких пацієнтів застосовуються наркотичні медпрепарати?

Йдеться про наркотичні чи психотропні ліки, що відпускаються винятково за медичними показаннями та за рецептом лікаря. Ці препарати виписуються на спеціальному рецептурному бланку форми № 3. Такі ліки застосовуються для знеболення онкологічних захворювань, тяжких травм, інфарктів, пацієнтів, що отримують паліативну допомогу, лікування глибоких психічних та невротичних хвороб, замісної підтримувальної терапії.

  1. Як отримати Е-рецепт на наркотичні лікарські засоби?

Електронний рецепт можна отримати у лікаря, який відповідає за лікування пацієнта. Сам медик для цього має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Під час виписування електронного рецепта пацієнту надійде СМС із номером рецепта та унікальним кодом підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання призначених препаратів. Якщо лікар поки не працює з ЕСОЗ, він випише пацієнту паперовий рецепт.

  1. Чи потрібно оформлювати Е-рецепт на пільгові наркотичні препарати, які пацієнт отримує безоплатно?

Для отримання ліків на пільгових умовах рецепт, як і раніше, виписується на спеціальному паперовому бланку форми № 3. Е-рецепт почне діяти для відпуску наркотичних та психотропних препаратів, які пацієнт купує за власні кошти.

  1. Чи можна буде отримати наркотичні лікарські засоби за паперовим рецептом?

Так, до кінця року триватиме перехідний період. Медичні заклади, які досі не приєднались по ЕСОЗ, до кінця перехідного періоду зможуть виписувати рецепти на паперових бланках.

  1. В яких аптеках можна буде придбати наркотичні засоби за Е-рецептом?

Як і раніше придбати наркотичні препарати за Е-рецептом можна буде в аптеках, що мають відповідну ліцензію на відпуск таких засобів. Але аптечні засоби мають обов’язково працювати через ЕСОЗ.

  1. В якому випадку можна отримати Е-рецепт на наркотичні препарати дистанційно?

У випадку хронічного чи затяжного захворювання або за необхідності продовжити лікування пацієнт може звернутись до свого лікуючого лікаря та отримати Е-рецепт дистанційно. Як і під час фізичного прийому, пацієнт отримає СМС-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення для придбання ліків в аптеці за власні кошти. Але є виняток: для призначення ліків для проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів потрібно прийти на прийом до лікаря.

  1. Скільки діє Е-рецепт на наркотичні засоби?

Електронний рецепт на наркотичні препарати дійсний протягом 10 днів з моменту виписування.

  1. Як медики та фармацевти можуть дізнатись про алгоритм виписування Е-рецепта на наркотичні засоби?

Для медиків та фармацевтів був розроблений навчальний онлайн курс щодо виписування електронних рецептів в ЕСОЗ. Зокрема й для Е-рецептів на наркотичні препарати. Навчальний курс дозволить швидко розібратись з особливостями запуску другого етапу Е-рецепта.

Третій етап впровадження Е-рецепта, додав пан Радуцький – виписування електронного рецепта на всі рецептурні препарати. Він запланований на наступний рік. Через військові дії поки що точної дати запуску третього етапу назвати складно.

Нагадаємо, що Верховна Рада ухвалила законодавчі зміни (законопроєкт № 7444), які створюють законодавчу базу для повноцінного впровадження Е-рецепта та перетворення застосування рецептурних лікарських засобів в Україні у безпечний, відповідальний, прозорий та контрольований процес.