Про тарифи на послуги з теплопостачання споживачам міста на опалювальний період 2022/2023 років

Про тарифи на послуги з теплопостачання споживачам міста на опалювальний період 2022/2023 років

В місті Кам’янське послуги з постачання теплової енергії споживачам правобережної частини міста надає Акціонерне товариство «Дніпровська ТЕЦ», лівобережної частини та по деякім окремим котельням правобережної частини – Комунальне підприємство Кам’янської міської ради «Кам’янська теплопостачальна компанія», що закуповує теплову енергію з послугами її транспортування у Товариства з обмеженою відповідальністю «Кам’янська теплогенеруюча компанія».

Минулий опалювальний сезон 2021/2022 років в Україні пройшов під дією Меморандуму від 30.09.2021 про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої (далі – Меморандум).  Він дозволив стримати зростання тарифів на тепло через рекордне зростання вартості газу.

Згідно з Меморандумом тарифи на тепло для населення не підвищувались і не коригувались. Виробники теплової енергії уклали з ГК “Нафтогаз Трейдинг” угоди з фіксованими цінами та обсягами палива. За цими угодами газ для населення та бюджетних установ надавався за фіксованими цінами 7,42 грн/куб.м та 16,4 грн/куб.м відповідно, для інших категорій споживачів – за ринковою ціною (з ПДВ та без надбавок).

Тарифи на теплову енергію, що діяли в опалювальному періоді 2021/2022 років м.Кам’янського було встановлено наприкінці 2021 року на економічно обґрунтованому рівні для всіх категорій споживачів, крім населення.

У 2022 році, на виконання вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» до виконавчих органів Кам’янської міської ради звернулись теплопостачальні підприємства з питання встановлення тарифів на теплову енергію для споживачів міста на опалювальний період 2022/2023 років. Теплопостачальними підприємствами було здійснено розрахунок планованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та запропоновано збільшити тарифи на теплову енергію для всіх категорій споживачів.

Основними чинниками розрахунку нових тарифів на теплову енергію та послугу з постачання теплової енергії є приведення розрахунків тарифів у відповідність до прийнятих законодавчих актів та наступні фактори:

  • зростання ціни природного газу для всіх категорії споживачів, крім населення;
  • зростання тарифу на розподіл природного газу;
  • зростання тарифів на електричну енергію;
  • зростання тарифів на водопостачання та водовідведення;
  • зростання цін на паливно-мастильні матеріали, ремонтні роботи;
  • зміна річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії;
  • тощо.

Це призвело до невідповідності фактичних витрат надавачів послуг встановленим тарифам на теплову енергію. Найпитомішою складовою в тарифах на теплову енергію є витрати на закупівлю природного газу, питома вага яких сягає до 72% в залежності від категорії споживачів.

Не є секретом, що опалювальний сезон 2022-2023 років буде нелегким як для виробників теплової енергії, так і для споживачів, адже постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2022 №812 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам» виробникам теплової енергії встановлено ціну газу для фіксованих обсягів на рівні, що діяла станом на 24 лютого 2022 року та доручено скоротити споживання природного газу мінімум на 10% порівняно з попереднім опалювальним сезоном. Це означає, що температурний режим у помешканнях споживачів також буде нижчим,
ніж у минулому опалювальному сезоні. Цей крок вимушений. При цьому держава гарантує, що тариф на послугу з постачання теплової енергії зростати не буде.

19 серпня 2022 року вступив в дію Закон України №2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення
їх функціонування», яким держава забороняє протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги
з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. При цьому, суб’єктам господарювання, що здійснюють виробництво та/або транспортуваннята/або постачання теплової енергії, надають послуги з  постачання теплової енергії, щодо яких запроваджено мораторій згідно з Законом, державою компенсується різниця в тарифах. Встановлений мораторій був вкрай необхідний для підтримки всіх категорій споживачів теплової енергії.

Таким чином, протягом опалювального сезону 2022/2023 років тарифи
на теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії, що надаються
Акціонерним товариством «Дніпровська ТЕЦ» та Комунальним підприємством Кам’янської міської ради «Кам’янська теплопостачальна компанія» не будуть змінюватись для всіх категорій споживачів і залишаться на рівні тарифів, що застосовувалися до споживачів до 24 лютого 2022 року.

Тарифи на теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії теплопостачальних підприємств міста Кам’янське на опалювальний період 2022/2023 років становлять:

Категорія споживачів Тариф, грн за 1 Гкал (з ПДВ)
КП КМР «Кам’янська теплопостачальна компанія» АТ «Дніпровська ТЕЦ»
Населення 1933,28 1935,34
Бюджетні установи 3593,10 3391,21
Релігійні організації 3760,82 3394,22
Інші споживачі 3888,72 3391,21

Аналіз рівня тарифів на теплову енергію, що будуть застосовуватись
до споживачів в опалювальному сезоні 2022/2023 років по містах України показує, що в місті тарифи на середньому рівні, по деяких містах тарифи на теплову енергію значно більше ніж в місті Кам’янське.

Комунальне підприємство Кам’янської міської ради «Кам’янська теплопостачальна компанія» та Приватне підприємство «МастерОк» здійснюють виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії. Послуги надаються бюджетним установам міста за тарифами,
які встановлено рішеннями виконавчого комітету міської ради на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, затвердженого Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету та становлять:

 

Категорія споживачів Вид послуги ПП «МастерОк» КП КМР «Кам’янська теплопостачальна компанія»
Бюджетні установи Тариф на теплову енергію, грн за 1 Гкал 3380,57

(з ПДВ)

2947,88

(з ЄП)

Департамент економічного розвитку Кам’янської міської ради