Цього місяця населення Землі перетне рубіж у 8 мільярдів

Цього місяця населення Землі перетне рубіж у 8 мільярдів

За прогнозами ООН, у середині листопада населення Землі подолає позначку у вісім мільярдів людей. З моменту появи перших людей в Африці понад два мільярди років тому населення нашої планети постійно збільшувалося. Але було кілька етапів, коли зростання чисельності населення призупинялося. Вчені вирішили виділити основні етапи цього шляху, повідомляє Science Alert.

Перші люди

Найстаріші скам’янілості найвідоміших людей датуються віком 2,8 мільйона років і були знайдені в Східній Африці.

Але оцінки кількості людей, які населяли Землю, залишалися вкрай ненадійними до 19 століття.

Що ми дійсно знаємо, так це те, що наші предки були мисливцями-збирачами, які мали мало дітей порівняно з пізнішим осілим населенням, щоб підтримувати свій кочовий спосіб життя.

Населення планети було рідкісним ще й тому, що мисливцям-збирачам потрібно було багато землі, щоб прогодувати себе — близько 10 квадратних кілометрів на людину, за словами Ерве Ле Бра, дослідника із Французького інституту демографічних досліджень (INED).

Населення земної кулі з часом зростало, але дуже повільно.

Перший бебі-бум

Впровадження сільського господарства в епоху неоліту, близько 10 000 до н.е., призвело до першого відомого значного стрибка чисельності населення.

Із сільським господарством прийшла осілість і можливість зберігати продукти, що призвело до різкого зростання народжуваності.

“Матері могли годувати немовлят кашею, що прискорило процес відлучення від грудей і скоротило час між пологами, а це означає, що на одну жінку припадає більше дітей”, – пояснив Ле Бра.

Проте розвиток постійних поселень також пов’язані з небезпеками, оскільки приручення тварин призводить до того, що люди заражаються новими смертельними захворюваннями.

Рівень дитячої смертності був особливо високим: третина всіх дітей помирала до першого дня народження, а ще одна третина — до 18 років.

“Була величезна смертність, але також і перманентний бебі-бум”, – пояснив Ерік Крубезі, антрополог з Університету Тулузи у Франції.

За оцінками INED, приблизно з 6 мільйонів в 10 000 р. до н.е. населення світу збільшилося до 100 мільйонів у 2000 р. до н.е., а потім до 250 мільйонів у першому столітті н.е.

Чорна смерть

Чорна смерть призвела до раптової зупинки населення в середні віки.

Пандемія, що виникла в Середній Азії, на території сучасного Киргизстану, досягла Європи в 1346 на кораблях, що перевозили товари з Чорного моря.

Усього за вісім років він знищив до 60 відсотків населення Європи, Близького Сходу та Північної Африки.

Внаслідок Чорної смерті людське населення скоротилося між 1300 та 1400 роками з 429 до 374 мільйонів осіб.

Інші події, такі як Юстиніанова чума, що вразила Середземне море протягом двох століть з 541 по 767 рік, та війни раннього Середньовіччя у Західній Європі, також спричинили тимчасове зниження чисельності людей на Землі.

Вісім мільярдів, і це ще не все

Починаючи з 19 століття, населення почало стрімко зростати, переважно завдяки розвитку сучасної медицини та індустріалізації сільського господарства, які збільшили глобальні запаси продовольства.

З 1800 населення світу збільшилося у вісім разів, з приблизно 1 мільярда до 8 мільярдів.

Для Крубезі розробка вакцин була ключовою, а щеплення від віспи особливо допомогло вбити одного з найбільших вбивць в історії.

1970-ті та 1980-ті роки принесли ще одну невелику революцію у вигляді лікування серцевих захворювань, що допомогло знизити смертність серед людей старше 60 років.